Вести

Вести

Реконструирано училиште во Мислешево

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски, денеска го посети подрачното основно училиште „Јонче Кржески“ во струшкото село Мислешево, каде со средства од ресорното Министерство беше сменет кровот.Во следниот […]

Вести

УМС на ВМРО-ДПМНЕ: Намалувањето на невработеноста е резултат на сите мерки кои ги спроведува Владата

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ синоќа организираше трибина во Куманово. Потпретседателот Димче Арсовски се осврна на напорите на Владата за намалување на невработеноста која годинава достигна рекордно ниско ниво.-Би […]

Вести

Познат јапонски бренд во хотелиерството најави инвестиција во Скопје

Македонската Амбасада во Токио денеска организираше бизнис форум на кој јапонските бизнисмени се запознаа со можностите за инвестирање во Македонија. Поволностите за инвестирање ги претставија министерот за привлекување странски инвестиции […]

Вести

УМС со трибина во Куманово: Младите ќе го дадат својот глас за ВМРО-ДПМНЕ

Водејќи се од примерот на својата матична партија ВМРО-ДПМНЕ, УМС започна со трибини низ повеќе места во Македонија.Една ваква трибина се одржа во Куманово каде беа собрани идеи, односно младите […]

Вести

Големо незадоволство меѓу членовите на Централниот одбор на СДСМ

Големо незадоволство меѓу членовите на Централниот одбор (ЦО) на СДСМ во пресрет на најавениот програмски конгрес на 13ти декември во недела.Според информациите добиени од висок партиски функционер, членовите на ЦО […]

Вести

Дачиќ: Македонија ја призна независноста на Косово, а сега и пречи некаков натпис

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека таблата на автопатот од „Коридорот 10“ со ознаката „ПЈРМ“ ќе остане и дека „не гледа причини за забелешки од Скопје“, објави […]

Вести

Барање до Ременски да се зачува достоинството и здравјето на мигрантите додека се во Македонија

Јанковиќ бара да се зачува достоинството и здравјето на мигрантите, додека се на наша територија.- Јас како долгогодишен борец за човекови права, заштитник за ментално и физичко здравје на луѓето, […]

Вести

Француски ФАМЕС ќе гради музички продукциски центар во Македонија

Во најсовремен и модерен културен објект ќе функционира нова библиотека, театар и нов културен дом во општина Гази Баба.Градоначалникот на општина Гази Баба Тони Трајковски и Oде Насеу Маупас и Лорент […]

Вести

Невработеноста во Македонија падна на 25,5 отсто

Државниот завод за статистика денес објавува одлични вести.Во третиот квартал на годинава, невработеноста во Македонија падна на 25,5 отсто. Според податоците на ДЗС,  во III тримесечје од 2015 година, активното […]

Вести

Фото: Нов мебел и нови луѓе кај Спасовски

Продолжува трошењето на новиот технички министер за внатрешни работи Оливер Спасовски. Покрај набавката на нов мебел, Спасовски продолжува и со ангажманот на дебело платени советници, чии месечни примања како што […]

Вести

Илјадници сириски мигранти СМРЗНУВААТ секој ден поради неажурноста на Ременски

Министерката за труд и социјална политика, Фросина Ременски, еден месец ги нема подмирено обврските на Министерството за обезбедување електрична енергија за затоплување на објектите во транзитните центри на северната и на […]

Вести

Намалена видливост поради магла кај Попова Шапка!

Сообраќајот на државните патишта во Македонија се одвива без забрани, по суви коловози на пониските места и наместа влажни коловози на повисоките планински и осојничави места.Автомото сојузот на Македонија (АМСМ) […]