Вести

Вести

Костов: Доказите се за во суд, не за на прес-конференции

Мислам дека премногу малку е понудено за ова време. Од кои причини, јас не знам, констатира политичкиот аналитичар и поранешен јавен обвинител Сотир Костов во гостувањето во „Аргументи“ со Љубиша […]

Вести

Прва македонска ТВ серија годинава: Канал 5 гордо ја најавува ТВ серијата „ Болка на душата“ која премиерно ќе се емитува утре во 21.45

После првиот филм во наша продукција – „Вистинска Љубов“, следува нова мини ТВ серија од 4 продолженија, објави Канал 5.-После „Вистинска љубов“, следува нашата нова ТВ надеж , серијата  „Болка […]

Вести

Попоски му возврати на Коѕијас: Кумот е ист, а народот решава како се вика земјата

Непринципиелен е ставот на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, кој во две последователни интервјуа за грчки медиуми рече дека кумот го згрешил името на Македонија, возвраќа шефот на […]

Вести

Мизо: „Костал“ ја одбра Македонија покрај силната конкуренција

Во одлучување на Костал на која локација ќе ги прошири своите производствени погони во Европа, Македонија победи од неколку причини, изјави за ТВ Нова директорот на технолошко индустриските развојни зони […]

Вести

Бесплатен пристап до списанијата со импакт фактор

Министерството за образование и наука во изминатите четири години во соработка со петте државни универзитети и НУБ „Св.Климент Охридски“ во Скопје, обезбедуваше бесплатен пристап до ЕБСКО, една од водечките светски […]

Вести

Намален е бројот на препратени пациенти на клиниките

Околу еден милион пациенти во 2015 добиле здравствена услуга во скопските поликлиники. А во првите шест месеци годинава двојно е намален бројот на болни препратени во Клинички во однос на […]

Вести

Стипендии за учениците кои ќе освојат награда на научна олимпијада и за нивните наставници

Секој ученик кој ќе освои прва, втора или трета награда на меѓународна научна оломпијада ќе добие финансиска поддршка од државата во период од една година, информира денеска лидерот на ВМРО […]

Вести

Груевски: Добрите владини мерки даваат резултати и покрај политичките кризи

Растот на индустриското производство, извозот и намалувањето на невработеноста покажува дека и покрај тешкотиите што и се создадоа на македонската економија од политички кризи од опозицијата добрите владини мерки даваат […]