Вести

Вести

Јолевски упати честитка по повод 11 октомври

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, упатува честитка до припадниците на Армијата на Република Македонија, вработените во Министерството и сите граѓани на Македонија по повод големиот празник – […]

Вести

Груевски: Младите фудбалери покажаа на дело како се сака Македонија!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски упати честитки за младите репрезентативци во фудбал до 21 година кои се пласираа на претстојниот Европски мундијал во Полска.-Денеска Македонија е горда на нивниот успех […]

Вести

ФОТО: Заврши реконструкцијата на собраниската зграда

Во Собранието на Република Македонија синоќа беше означено завршувањето на реконструкцијата, надградбата и доградбата на објектот.– После шест години, денес, конечно можеме со гордост да истакнеме дека најобемната и најсложената реконструкција, надградба […]

Вести

Иванов со честитка за Денот на народното востание

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод 11 Октомври – Денот на народното востание, упати честитка до граѓаните на Република Македонија.Ако постои една идеја што како светилник нè водела низ […]

Вести

Грчката „ЦераМетал“ ќе инвестира во Битола, нови 600 вработувања

Грчката компанија „Цераметал“ (Cerametal) од Коропи, Атина ќе инвестира во Република Македонија, ексклузивно дознава Лидер. Компанијата ќе вложи 12 милиони евра во Битола и ќе отвори 600 нови работни места.Реализацијата на […]

Вести

Денес е 11-ти Октомври – Ден на народното востание на македонскиот народ

Ден на востанието на Македонија или Ден на народното востание на македонскиот народ познат и само како 11 Октомври. Востанието е против фашизмот и со тоа започнува борбата за ослободување […]

Вести Интервјуа

Интервју со Филип Петровски за Телеграф: Невозможно е министерот да не знае што се случувало во тајните служби

Очигледно е дека тајната служба продолжила да работи во интерес на тогашната номенклатура на власт која ги користела услугите на тајната служба како да се едно и исто, што не […]

Вести

Дождлив празничен ден – Еве какви ќе бидат температурите денес

Времето во Македонија денеска ќе биде облачно со кратки сончеви периоди, а попладне со повремени врнежи од дожд, на места со ретки грмежи.Врнежите ќе бидат пообилни во текот на ноќта […]