Вести

Вести

Стипендии за учениците кои ќе освојат награда на научна олимпијада и за нивните наставници

Секој ученик кој ќе освои прва, втора или трета награда на меѓународна научна оломпијада ќе добие финансиска поддршка од државата во период од една година, информира денеска лидерот на ВМРО […]

Вести

Груевски: Добрите владини мерки даваат резултати и покрај политичките кризи

Растот на индустриското производство, извозот и намалувањето на невработеноста покажува дека и покрај тешкотиите што и се создадоа на македонската економија од политички кризи од опозицијата добрите владини мерки даваат […]

Вести

Германската компанија „Костал“ официјално стартуваше со производство во Охрид

Германската компанија Костал денеска и официјално стартуваше со производствени активности за технолошко напредни и иновативни призводи во областа на автомобилската индустрија. Станува збор за браунфилд производствен капацитет што ќе функционира […]

Вести

МОН: МАНУ ќе остане стратешки партнер во креирањето и имплементацијата на генералните политики за унапредување на образованието и науката

Министерството за образование и наука реагира на денешната изјава на академик Владо Камбовски, кој критикувајќи го проширувањето на мрежата на високообразовни установи во Република Македонија, истакна дека за оваа активност, […]

Вести

МОН: „Наспроти лицемерие и лажни ветувања, студентите очекуваат конкретни дела“

Министерството за образование и наука (МОН) во реакција на денешната прес-конференција на претседателот на СДММ Стефан Богоев истакнува дека „наспроти лицемерие, лажни ветувања и инфилтрација во политички игри, студентите очекуваат […]

Вести

Обид за шверц: Македонец сакал да шверцува 2,688 кг марихуана – Еве како го фатиле

Обид за шверц на 2,688 килограми марихуана е спречен вчера при редовна царинска контрола на граничниот премин Ќафасан.Како што соопшти Царинската управа, марихуаната е пронајдена во багажниот простор на патничкото возило на […]

Вести

Министерство за финансии ги разобличи лагите на Спасовски: Обезбедени се средства за сите кандидати во МВР

Министерство за финансии има обезбедено средства за сите кандидати во МВР, реагираа денеска од министерството.-Министерството за финансии ги демантира тврдењата дека не обезбедило пари за плати за 34 кандидати за […]