Вести

Вести

Филипче: нови 72 случаи на КОРОНА ВИРУС во Македонија, вкупно сега се 555 заразени

Филипче: нови 72 случаи на КОРОНА ВИРУС во Македонија, вкупно сега се 555 заразени. На инфективна хоспитализирани се 74 лица, од кои 15 се со тешка состојба. Проследете ја прес […]

Вести

Македонија втора по смртност од коронавирус на Балканот

Македонија меѓу земјите со најмногу почитани лица на милион жители, ова се податоците кои лесно се достапни до сите граѓани. Анализите покажуваат дека сме втора земја во регионот според бројот […]

Вести

Дожд уште денеска- од утре целосен пресврт во времето

Во земјата денеска ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, кои во текот на денот ќе престануваат. Ќе дува засилен, повремено силен ветер од североисточен правец. Минималната […]

Вести

Во Куманово втор ден целосен карантин- улиците празни, граѓаните се храбрат на социјалните мрежи

Куманово втор ден од викенд карантинот. Тивко е, улиците се празни. Граѓаните се повлекоа во домовите од петокот кога Владата донесе одлука да се воведе забрана за движење во градот.Забраната […]

Вести

Македонија според стапката на тестирања за КОРОНАВИРУСОТ е втора во регионот

Македонија според стапката на тестирања за ковид-19 е втора во регионот. Само Хрватска е со поголем процент. Објави Филипче вечерва на неговата Фејсбук страна. Анализите покажуваат дека сме втора земја […]

Вести

КОРОНАВИРУС: На Инфективна се 61 пациент, 11 се во тешка состојба (4 АПРИЛ 2020)

КОРОНАВИРУС: На Инфективна се 61 пациент, 11 се во тешка состојба (4 АПРИЛ 2020) Во моментов на Инфективната клиника се хоспитализирани 61 пациент, од нив 11 се во тешка состојба […]

Вести

Над илјада и петстотини граѓани ќе одговараат пред законот бидејќи не го почитувале полицискиот час

Над илјада и петстотини граѓани ќе одговараат пред законот бидејќи не го почитувале полицискиот час Над илјада и петстотини граѓани ќе одговараат пред законот бидејќи не го почитувале полицискиот час […]

Вести

Успешно заврши државниот карантин за првите 160 македонски граѓани

Успешно заврши државниот карантин за првите 160 македонски граѓани Владата информираше дека денеска успешно завршува државниот карантин за 160 македонски граѓани, кои поминаа 14 дена во строги безбедносно-здравствени услови во […]

Вести

Нови пет смртни случаи во Македонија и 53 новозаразени лица со коронавирус

Нови пет смртни случаи во Македонија и 53 новозаразени лица со коронавирус Во последниве 24 часа од последици од коронавирусот во Македонија починаа 5 лица. Со ова вкупниот број на […]

Вести

Снегот никако да си замине- утринава најмногу снег во овој македонски град, минусна температура во Маврово

Највисока снежна покривка од 34 сантиметри утрово е измерена во Крушево. Следат Маврово со 16, 12 Битола, 6 Лазарополе, 5 Тополчани, 4 Ѓуриште. Како што соопшти УХМР, најмногу дожд во […]