Вести

Вести

Диме Спасов: Ременски крајно ја девалвира функцијата

Техничкиот министер за труд и социјална политика Фросина Ташевска Ременски, крајно ја девалвира функцијата и ја користи за оркестрирани напади диригирани од нејзината политичка партија, се вели во реакцијата од […]

Вести

„Купи куќа за млади“: Сите информации и како може да се аплицира!

Преку проектот „Купи куќа за млади“, младите до 35 години можат да добијат до 33.000 евра субвенции – неповратни средства од Владата за купување, изградба или надградба на куќа. Примањата […]

Вести

ВИДЕО: Граѓаните го осудија говорот на омраза на Шилегов

Граѓаните со најостри осуди за постапката на пратеникот Петре Шилегов кој во собранието ја навредуваше пратеничката на СПМ, Владанка Авировиќ. Велат дека начинот на дебата на Шилегов е нецивилизиран.Постарите граѓани […]

Вести

Попоски: Македонија редовно ја покажува одлучноста за придружување на европското семејство

Македонија успеа да спроведе многу реформи во рамки на интегративниот процес. Редовно ја покажува политичката зрелост и одлучноста за придружување на европското семејство.Тоа го истакна македонскиот министер за надворешни работи […]

Вести

Уште две недели е отворен јавниот повик за избор на „Најдобар млад научник“ за 2015 година

Уште две недели е отворен јавниот повик за избор на „Најдобар млад научник“ за 2015 година, признание што шеста година по ред го доделува претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.Носителот […]

Вести

Започнати се преговорите помеѓу УПОЗ и Министерството за правда

Синдикатот на УПОЗ и Здружението за судска администрација денеска остварија средба со претставници од Министерството за правда на која беа разгледани барањата на синдикатот изнесени на предупредувачкиот штрајк којшто се […]

Вести

Телеграма со сочувство од Иванов до семејството Чашуле

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод смртта на амбасадорот Слободан Чашуле, упати телеграма со сочувство до семејството Чашуле.  -Со чувство на длабока болка и тага ја примив веста […]

Вести

СДСМ доследно се држи до деструкциите и лагите и ја извртува мерката на Владата за куќите за млади

Во недостиг на проекти и програма, СДСМ по сè изгледа доследно се држи до деструкциите и лагите.Со организирани активности на социјалните мрежи и порталите блиски до СДСМ, опозициската партија очајно […]