Вести

Вести

Тодоров: ВМРО-ДПМНЕ секогаш е меѓу народот!

ВМРО-ДПМНЕ предводено од премиерот Никола Груевски воведе еден нов концепт на македонската политичка сцена а тоа е преставување пред македонските граѓани со програма, програма од граѓаните за граѓаните, подвлече денеска […]

Вести

Зоран Поповски: Отворањето на нови пазари ќе овозможи стопанството да се развива

Отворањето на сите стратешки пазари како рускиот, кинескиот, американскиот пазар за пристап на нашите традиционално познати прехранбени производи, се едни од нашите цели, истакна директорот на Агенцијата за храна и […]

Вести

Диме Спасов: Ременски крајно ја девалвира функцијата

Техничкиот министер за труд и социјална политика Фросина Ташевска Ременски, крајно ја девалвира функцијата и ја користи за оркестрирани напади диригирани од нејзината политичка партија, се вели во реакцијата од […]

Вести

„Купи куќа за млади“: Сите информации и како може да се аплицира!

Преку проектот „Купи куќа за млади“, младите до 35 години можат да добијат до 33.000 евра субвенции – неповратни средства од Владата за купување, изградба или надградба на куќа. Примањата […]

Вести

ВИДЕО: Граѓаните го осудија говорот на омраза на Шилегов

Граѓаните со најостри осуди за постапката на пратеникот Петре Шилегов кој во собранието ја навредуваше пратеничката на СПМ, Владанка Авировиќ. Велат дека начинот на дебата на Шилегов е нецивилизиран.Постарите граѓани […]

Вести

Попоски: Македонија редовно ја покажува одлучноста за придружување на европското семејство

Македонија успеа да спроведе многу реформи во рамки на интегративниот процес. Редовно ја покажува политичката зрелост и одлучноста за придружување на европското семејство.Тоа го истакна македонскиот министер за надворешни работи […]

Вести

Уште две недели е отворен јавниот повик за избор на „Најдобар млад научник“ за 2015 година

Уште две недели е отворен јавниот повик за избор на „Најдобар млад научник“ за 2015 година, признание што шеста година по ред го доделува претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.Носителот […]

Вести

Започнати се преговорите помеѓу УПОЗ и Министерството за правда

Синдикатот на УПОЗ и Здружението за судска администрација денеска остварија средба со претставници од Министерството за правда на која беа разгледани барањата на синдикатот изнесени на предупредувачкиот штрајк којшто се […]