Вести

Вести

АХМЕТИ: ИМА МЕЃУЧОВЕЧКИ ОДНОСИ КОИ НЕ СЕ ДОБРИ, НО НЕ ВО ЦЕЛИНА, ТУКУ СЕ ОДРЕДЕНИ ЛУЃЕ

„Има меѓучовечки односи кои не се добри, но не во целина, туку се одредени луѓе. Овие работи треба да се поправат“, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по денешната средба […]

Вести

МФ: Историски највисок поврат на ДДВ кон стопанството во износ од 500 милиони евра

9 септември 2022, Скопје – Државата за само девет месеци од оваа година извршила поврат на ДДВ кон стопанството во износ од 30,7 милијарди денари. Тоа е историски највисоко ниво на […]

Вести

МЗШВ: Исплатени 153,2 милиони денари до 6.396 млекопроизводители за произведено и предадено млеко за март, април и мај 2021 година

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги информира млекопроизводителите дека Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој – АФПЗРР ја реализираше исплатата кон млекопроизводителите за произведено и предадено […]

Вести

МТСП: Во тек е етапната исплата на септемвриските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 29.09.2022 година (четврток) започнува етапната исплата на пензиите за м.септември, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите преку филијалите […]

Вести

Маричиќ-Лосон: Фокус на реформите и јакнење на билатералните односи на двете земји

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања денеска оствари средба со новоименуваниот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, Н.Е. Метју Лосон, на […]

Вести

Данела Арсовска: Назначени нови директори на јавните претпријатија во Скопје

Денес се назначени новите в.д директори на Јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП Лајка назначена е да раководи Радмила Пешева, додека со ЈП Улици и патишта Саид Саид. На в.д […]

Вести

Претседателот Пендаровски во посета на Прилеп во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети општина Прилеп во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“. За време на престојот, претседателот Пендаровски го посети средното општинско училиште „Орде Чопела“, […]

Вести

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со поддршка на активностите ХелтХаб

Во канцеларијата на претседателот МладиХаб од денеска почнуваат со реализација активностите ХелтХаб (HealthHub) коишто се иницијатива на Здружението на студенти по медицина – ЗСМ, а со поддршка на сопругата на […]