Вести

Вести

ЕУ да не дозволи бегалската криза да се решава парцијално

Земјите членки на ЕУ да не дозволат бегалската криза да се решава парцијално и на товар на одредени држави, порача претседателот на Собранието Трајко Вељаноски на денешната седница на Парламентарното […]

Вести

ФОТО: Изложба по повод „Одбележување на стогодишнината од распарчувањето на Македонија и од Првата светска војна“

Во состав на меѓународниот симпозиум  „100-годишнината од Првата светска војна, фронтот на Чанаккле и нивните глобални последници“

Вести

Груевски во Израел примен со висока почит и во стил на голем пријател

Пријателскиот пречек на премиерот Никола Груевски во Израел од израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги потврди одличните односи меѓу двете држави кои се карактеризираат со взаемно пријателство и меѓусебно разбирање, наспроти […]

Вести

Условите за водење бизнис во Македонија се поволни и можат да мотивираат многу израелски инвеститори

Условите за водење бизнис во Македонија се поволни и можат да мотивираат многу израелски инвеститори, смета бизнис заедницата во Израел пред која беа промовирани поволностите што им се нудат на […]

Вести

Св. маченик Јаков – бил исечен на парчиња поради љубовта кон Христа

Се роди во Елапа, Персија, од родители христијани. Му беше миленик на персискиот цар Издигерд и имаше високо место на дворот.Почестите што му ги даваше царот му го замрачија умот, […]

Вести

Старт на проект чија цел е намалување на емисиите на CO2 од автомобилите во Македонија

Во Скопје денеска ќе биде одбележан почеток на проектот чија цел е намалување на емисиите на CO2 од автомобилите во Македонија, пишува МИА.Проектот е насловен „Стабилизирање на емисиите на стакленички […]