Вести

Вести

Остра реакција на студентите од ФИНКИ и ФФК

Студентскиот парламент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство и Студентски парламент на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје излегоа со остра реакција по денешната прес-конференција на таканаречениот […]

Вести

„Фокус“ и Оливер Спасовски фатени живи во лага

На очиглед на целокупната јавност излегоа манипулациите на опозицискиот неделник „Фокус“ и техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Фалсификуваните лични карти за кои пишуваше „Фокус“, а кои Спасовски неосновано […]

Вести

Гоце Џуклески бара јавно извинување: Со факти и документи го разобличи Спасовски!

Откако беше прозван од техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски на прес-конференција пред неколку дена, националниот кординатор Гоце Џуклески денеска испрати официјално писмо до Спасовски, во кое со факти, […]

Вести

ДОАЃА СУВ СТУД ЗАБОРАВЕТЕ НА СНЕГОТ: Еве какво време не очекува до крајот на месецот!

Снег оваа година, а најверојатно и оваа зима ќе може да видиме само на планините. Долгорочните прогнози велат дека по студениот период кој не очекува кон крајот на оваа и […]

Вести

Личните карти не се користени во изборни цели

Заменик Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, при денешното отворање на инфо-центарот за превенција во Штип, беше запрашан за случајот со личните карти кој се експонираше од одредени медиуми изминатата […]

Вести

Прегазен пешак се бори за живот!

Осумдесет годишниот М.А. од скопско Кондово вчера попладне бил прегазен од „Фолксваген Шаран“ управуван од 45 годишниот Ш.Ј. од скопско Букович.Несреќата, според информациите од полицијата, се случила во Кондово, а […]

Вести

Катастарот ќе издава имотен лист за една минута

Двојно се зголемени брзината и времето на одзив на системите на Катастарот со направената надградба на хардверската инфраструктура  и воспоставената т.н Клауд платформа  во оваа институција. Тоа, според раководството на […]

Вести

Со проектот 30/35 годинава на факултет се запишаа 256 лица, а за 6 години повеќе од 1.800

Веќе шеста година по ред Владата на Република Македонија и Министерството за образование и наука преку проектот 30/35 го доближуваат високото образование до македонските граѓани кои во минатото поради било […]