Вести

Вести

Симболично сечење на бадниковото гранче

Во месноста Говрлевска Краста, на јужните падини на Водно, денеска, во рамки на претстојната бадникова прослава, традиционално ќе се одржи средба на скопјани со Кумот и Здравичарот на Бадник 2016 Илија Малинковски […]

Вести

Нерелевантната анкета на српската агенција „Фактор Плус Адрија“, параван зад кој се крие очајот на СДСМ

Агенцијата Фактор Плус Адрија од Србија вчера излезе со мерење на рејтинг во Македонија. Според резултатите на прашањето За која политичка партија ќе гласате на предвремени парламентарни избори, за ВМРО-ДПМНЕ одговориле дека […]

Вести

Стефаноски: Бесплатното ин витро и за многудетните семејства

Директорот на ФЗОМ,  Сашо Стефаноски зема учество на трибината „Реформите во ФЗОМ“ во организација на Институтот„Павел Шатев“.-Ин витрото е проект на Владата на Р. Македонија кој што го спроведува ФЗОМ кои […]

Вести

ПОТВРДЕНО: Пасошите на Фокус се печателе во „Фабриката за афери“ на СДСМ

Најмалку една од фалсификуваните патни исправи кои се гледаат на снимката од фабрикуваната афера на весникот Фокус поврзано со наводно фалсификување на пасоши е пронајдена во компјутерот на Чауш, се […]

Вести

Пуштени во употреба новиот плоштад „Мајка Тереза“ и катната гаража „Кресненско востание“ во центарот на Скопје

Нов плоштад „Мајка Тереза“ и нова катна гаража „Кресненско востание“ беа пуштени во употреба денеска во центарот на Скопје. Со плоштадот партерно се уредува просторот околу новите градби на левиот […]

Вести

Реализирани се пет милиони евра субвенции во Градско

Од 2006 до 2015 година земјоделците во Градско имаат добиено пет милиони евра субвенции најмногу за лозарство, поледелство и овоштарство, рече денеска заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ванчо Костадиновски […]