Вести

Вести

Груевски на промоција на „Енциклопедија на ВМРО 1893-1934“

Груевски на промоција на „Енциклопедија на ВМРО 1893-1934“Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денес ќе присуствува на промоција на „Енциклопедија на ВМРО (1893-1934)“. Настанот, информираат од Владата,  ќе […]

Вести

Започна судењето на дадилката која малтретираше деветмесечно бебе

Судењето на дадилката која беше снимена како малтретира деветмесечно бебе, денеска се одржува зад затвотрени врати за јавноста.– Јавноста се исклучува заради заштита на личниот и приватниот живот на обвинетата како […]

Вести

Денес ќе бидат објавени прашањата за екстерно тестирање за матурентите

Државниот испитен центар (ДИЦ) денеска ќе ги објави прашањата за екстерно тестирање за учениците од завршните години на средното образование, на веб-страницата www.prasanjaeksterno.dic.edu.mk.– Објавениот базен со прашања ќе содржи повеќе од 85.000 […]

Вести

Католиците денес го слават Раѓањето Христово- Божиќ

Католичките верници и дел од православните христијани кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божиќ. Традиционално во Македонија централната прослава по повод празникот се одржа во Католичката […]

Вести

Намалена видливоста на повеќе патни правци!

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива тековно, без забрани и застои, по претежно суви коловози, освен на осојничавите места.Намалена видливост поради појава на магла до 50 метри има на […]

Вести

Во фабриката на Чауш и СДСМ пронајдени 120.000 лица со матични броеви

Детална база на податоци за 120 илјади граѓани била пронајдена во фабриката за афери, каде што Захир Бекири – Чауш, неговиот брат и Аднан Сума се осомничени за фалсификување лични […]