Ray-Ban и Meta претставија нови паметни очила, легендарен дизајн и технологија во едно

Meta Connect (поранешен Facebook) официјално го објави лансирањето на својата мошне очекувана колекција на паметни очила Ray-Ban Meta од следната генерација.

Оваа најнова итерација на паметни очила може да се пофали со голем број импресивни подобрувања и возбудливи карактеристики.

Револуционерен дизајн

Ray-Ban Meta колекцијата паметни очила претставува значаен чекор напред во технологијата за паметни очила. Надоврзувајќи се на успехот на својата прва генерација на паметни очила, Meta Connect ги зеде предвид повратните информации од корисниците, што резултираше со производ кој е многу побогат од неговиот претходник.

„Ray-Ban Meta паметните очила ве ослободуваат од ограничувањата на рачните камери“, се вели за време на презентацијата на овие очила.

„Ви дозволуваат да снимите фотографија или видео клип од ваша единствена гледна точка, овозможувајќи ви не само да го преживеете моментот, туку всушност да живеете во моментот“, стои во описот на очилата.

Паметните очила од следната генерација вклучуваат неколку значајни подобрувања:

Подобрен звук: Опремени со специјално дизајнирани звучници, овие очила нудат продолжен бас, поголема максимална јачина на звук и подобрен насочен звук. Ова резултира со намалено „истекување“ на звук за подобар квалитет на повикот, музика дури и во бучни средини. Низа од пет микрофони поддржува извонредно аудио снимање, снимајќи звуци од сите правци за време на снимањето видео.

Ултра широка камера од 12 MP: новата камера обезбедува поквалитетни фотографии и видеа од 1080p до 60 секунди. Едноставната гласовна команда им овозможува на корисниците да споделуваат фотографии директно со пријателите и семејството.

Моќни перформанси: Овозможени од целосно новата платформа Qualcomm Snapdragon AR1 Gen1, овие очила овозможуваат висококвалитетна обработка на фотографии и видео со многу подобри перформанси. Редизајнираната футрола за полнење држи до 8 дополнителни полнења, обезбедувајќи вкупно 36 часа користење додека одржува елегантен, компактен дизајн.

Елегантен дизајн: колекцијата ги вклучува добро познатите варијанти Wayfarer и Headliner во мат црна и сјајна црна боја, како и три проѕирни бои за рамки во фармерки, Rebel Black и Caramel. Достапни се повеќе од 150 комбинации на рамки и леќи, а очилата сега се компатибилни со диоптриски леќи.

Подобрена удобност и контрола: Намалената тежина и потенок профил ги прават очилата поудобни за подолго носење. Тие се исто така отпорни на вода (IPX4), а подобрувањата на копчињата за интеракција обезбедуваат побрзи и посигурни одговори на корисничките команди.

Hands-free livestreaming: Корисниците сега можат да пренесуваат директно на Facebook или Instagram и да комуницираат со својата публика слушајќи коментари низ очилата.

Интеграција со Meta вештачка интелигенција: Ray-Ban Meta-паметните очила имаат интегрирана Meta AI, оптимизирана за hands-free искуства во движење. Корисниците можат да комуницираат со Meta AI користејќи гласовни команди, поттикнувајќи ја креативноста, лесно да пристапуваат до информации и да контролираат функции.

Достапност и цена

Паметните очила Ray-Ban Meta се достапни за претходна нарачка во САД, Канада и Обединетото Кралство, со цени почнувајќи од 299 американски долари. Клиентите ќе можат да ги најдат и во продавниците на мало и онлајн почнувајќи од 17 октомври годинава.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.