Кошарка

Кошарка

„Фенербахче“ во Скопје, вечерва кошаркарски спектакл

Кошаркарските ѕвезди  на „Фенербахче“, заедно со поранешниот капитен на македонската репрезентација, Перо Антиќ, слетаа на скопскиот аеродром.Тимот од Турција, предводен од најтрофејниот тренер Жељко Обрадовиќ, пристигнаа во најсилен состав. Македонската […]

Кошарка

Дамјан Стојановски мора да оди на итна операција по најновата повреда

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Дамјан Стојановски, повторно се соочува со пауза откако на натпреварот со Велика Британија во саботата го повреди коленото.Лекарските прегледи покажаа дека се скинати предните вкрстени лигаменти на […]

Кошарка

Вечерва трети натпревари во кошаркарскиот плеј-оф

Во кошаркарскиот шампионат на Македонија вечерва ќе се играат третите натпревари од полуфиналето во плеј-офот.Актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром е на чекор до пласман во ново финале. Аеродромци веќе имаат […]

Кошарка

Пример за бранење на боите на државата: Владо Илиевски ти благодариме за сѐ!

Капитенот на македонските кошаркари Владо Илиевски, се повлече од репрезентативниот дрес.Мечот со Словенија на Евробаскет 2015-та беше негов последен во дресот на Македонија. Владо Илиевски имаше емотивно простување. Илиевски многу […]

Кошарка

Познати се 16-те селекции кои изборија пласман во осминафиналето на Еуробаскет 2015

Познати се 16-те селекции кои изборија пласман во осминафиналето, а Македонија која имаше скор 1-4 (победи-порази) првенството го заврши на 19. место.Денеска на првенството е слободен ден, а осминафиналистите ќе […]

Кошарка

Македонските кошаркари го претрпеа и третиот пораз на Евробаскет 2015

Македонските кошаркари го претрпеа и третиот пораз на ФИБА Евробаскет 2015. Репрезентацијата на Грузија го доби натпреварот со убедливи 90:75.Македонија на два пати се доближуваше резултатски, но сепак не успеа […]

Кошарка

Тренерот Вујовиќ и пет играчи на Загреб во болница, мечот со Вардар се одложува?

По победата над Мешков во неделата од 24:21 во рамките од 2.коло од СЕХА лигата тимот на Загреб остана подолго од планираното  во Брест.Имено, поради вироза на инфузија во болница […]

Кошарка

Илиевски по инфузијата подготвен за Хрватска

Во вечерашната пресметка Македонија и Хрватска влегуваат израмнети на табелата, со по една победа и еден пораз.Македонија славеше против Холандија, Хрватска против Словенија, а двете селекции загубија од Грција, еден […]

Кошарка

ФИБА ја исфрли Русија од претстојоното Европско првенство!

Кошаркарската репрезентација на Русија е исфрлена од претстојното Европско првенство, како и од сите меѓународни натпреварувања, потврди претседателот на нивниот Сојуз, Сергеј Чернов.- ФИБА испрати писмо до нашиот Сојуз во […]