Црна хроника

Црна хроника

Бројот на жртвите во ноќниот клуб во Бразил се искачи на 245

„Вкупно 245 лица починаа, а 48 се хоспитализирани“, изјави регионалниот началник на полицијата, Клеберсон Бастианељо. Весникот List Estadao de S. Paulo на својата интернет страница објави дека пожарот избувнал за […]

Црна хроника

Во сирискиот конфликт загинале 50 илјади луѓе

Во насилствата што избија по обидот да се предизвика заминување на претседателот Башар ал-Асад, кои во Сирија траат 22 месеци загинале 50 илјади луѓе, соопшти во неделата Сириската опсерваторија за […]

Црна хроника

Нов случај на групно силување во Индија

Шест мажи се приведени во новото групно силување на една жена во автобус во северна Индија, неполн месец и половина од силувањето на 23-годишната студентката која од здобиените повреди почина […]

Црна хроника

Двајца ученика силувале ментално заостанато девојче пред професорка

Ментално заостаната 15-годишна њујорчанка ја силувале двајца школски колеги под масата во текот на настава во училницата, а професорката само стоела неколку чекори од нив и не го спречила тоа. […]

Црна хроника

Дванаесетгодишно момче осудено во САД за убиството на таткото расист

Судот во американската сојузна држава Калифорнија во понеделникот го прогласи 12-годишниот Џозеф Хол за виновен за убиство со предумисла на неговиот татко Џефри Хол, кој ја водел локалната канцеларија на […]

Црна хроника

Секој 25-ти американски тинејџер имал обид за самоубиство

Секој 25-ти американски тинејџер се обидел да си го одземe животот, а дури секој осми размислувал за тоа, покажало истражувањето спроведено на национално ниво кои опфатило илјади млади Американци.  Авторите […]