Економија

Економија Македонија

Полнете резервоари, од полноќ поскапуваат горивата

Малопродажната цена на бензините од ноќеска на полноќ се зголемува од 2 до 2,5 денари, додека на дизелот за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на Еуросупер […]

Економија Македонија

Денес Владата ќе се задолжи за нови 61,7 милиони евра

Владата денес ќе се задолжува за нови 61,7 милиони евра со што вкупното задолжување само за првите 5 месеци од годината изнесува огромни 287,4 милиони евра. На официјалната страна на Народна […]

Економија Македонија

Од полноќ нова цена на горивата, малку повисока

Регулаторната комисија за енергетика објави дека цената на Еуросупер-98 се зголемува за половина денар, и еден литар од вечерва на полноќ ќе чини 69.50 денари. Цените на Еуросупер-95 и Еуродизел […]

Економија Македонија

Од полноќ мало зголемување на цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика објави дека од вечерва на полноќ ќе има мало зголемување на цените на горивата. Во согласност со методологијата за пресметка на цените на горивата, од вечерва […]

Економија Македонија

РКЕ одлучи: Мало зголемување на цената на дизелот

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ до идниот понеделник. Цените на бензините остануваат непроменети, па еден литар ЕУРОСУПЕР-95 и понатаму ќе […]

Економија Македонија

Кои фискални сметки е строго забрането да се скенираат?

На социјалните мрежи многу граѓани го поставуваат прашањето дали фискалната сметка која е издадена за фирма може да се искористи преку апликацијата Мој ДДВ и на свое лично конто да […]

Економија Македонија

Платите на наставниците ќе се зголемат од септември

Во рамките на 150-тата седница, вчера Владата ја разгледа и усвои информацијата за зголемување на платите во основното, средното и високото образование за пет проценти почнувајќи од исплата за септември 2019 […]

Економија Македонија

Се намали ДДВ на одредени лекови и топлинска енергија

Вчера во рамки на 150 седница Владата ја усвои Предлог – одлуката за изменување и дополнување на одлуката за определување на добрата и услугите кои подлежат на повластена стапка на данокот […]

Економија Македонија

Од полноќ возиме со поевтин бензин и дизел

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се намалуваат за по 3.00 денари, и еден литар 95-октански бензин ќе чини 66.50 денари, додека еден литар 98-октански бензин ќе чини 68.50 денари. […]

Економија Македонија

Од ноќеска возиме со поскапи горива, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика вчера на пладне ги соопшти новите цени на горивата, кои веќе важат од полноќ. Во однос на цените утврдени со Одлуката од 29.07.2019 година и со […]

Економија Македонија

Македонија има најниска просечна плата во регионот, Словенија највисока

Највисоката просечна плата во регионот за мај оваа година е исплатена во Словенија и изнесува 1.113,88 евра, додека најниската во Македонија и изнесува 413,67 евра. Просечната плата во Хрватска изнесува […]