Економија

Економија

Huawei ги зголеми приходите за 23,2 проценти: Американските санкции не ја постигнаа целта

Приходите на кинескиот телекомуникациски гигант Huawei се зголемија за 23,2 проценти во првата половина од оваа година, што е поголем раст во однос пред една година. Приходите скокнаа и покрај […]

Економија Македонија

РКЕ одлучи: Ова се цените на горивата од полноќ

Нема промена на цените на горивата во Македонија. Ова е одлуката која Регулаторната Комисија за енергетика ја донесе денеска, една недела по последната промена на цените на горивата. Ценовниците остануваат […]

Економија Македонија

Љупчо Зиков предложен за директор на финансии и комерција во МЕПСО

Новинарот и директор на неделникот „Капитал“ е предложен за директор на финансии и комерција во МЕПСО, објави „Фокус“. За оваа позиција тој беше предоложен и претходно, но во август 2017 […]

Економија Македонија

Добра вест: Поевтинуваат бензините и дизелот

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинуваат за 1 денар, а дизелот и екстра лесното гориво за половина денар, објави Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 69,50 ден/лит, […]

Економија Македонија

Апарати за поврат на ДДВ од сега и во населба Тафталиџе

Управата за јавни приходи постави штанд со апарати за поврат на ДДВ кај супер маркетот „Веро 2″, во населбата Тафталиџе. На штандот граѓаните ќе може да скенираат фискални сметки, а […]

Економија Македонија

Горивата од полноќ сепак поскапуваат, еве и колку

Цените на нафтените деривати од ноќеска на полноќ се зголемуваат од еден денар до денар ипол, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на ЕУРОСУПЕР БС – 95 се зголемува […]

Економија Македонија

Ќе покапат или ќе поевтинат горивата?

Регулаторната Комисија за енергетика секој понеделник врши прoмена на цените на горивата. И денес цената ќе биде променета, па дали таа ќе биде пониска или повисока останува да видиме. Минатиот понеделник цената […]

Економија Македонија

Од јули поевтин роаминг во земјите од Западен Балкан, од 2021 целосно укинување

Од јули треба да се намалат цените на услугите во роаминг меѓу Северна Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ. Намалувањето во јули се очекува да биде за 27 […]

Економија Македонија

Од полноќ горивата – поскапуваат

На денешната седница Регулаторната комисија за енергетика реши бензините и дизелот од полноќ да поскапат за половина денар. Според донесената одлука, дизелот и ЕУРОСУПЕР БС 98 ќе поскапат за половина […]

Економија Македонија

Тевдовски се пофали дека земјава ќе земе заеми од 420 милиони долари!

Министерот за финансии, Драган Тевдовски се пофали дека во наредните четири години земјава од Светска банка ќе земе заеми од 420 милиони долари. Како што тврди тој, овие кредити се веќе влезени во […]