Економија

Економија Избор на уредникот

Биткоинот руши рекорди последните денови

Во моментот на пишувањето на текстот се тргува по цена од: 23701 долари по еден коин или монета! А во денари тоа вака денеска изгледа: Биткоинот достигна деновиве историски рекорд. […]

Економија Технологија

Повторно сите се заинтересираа за дигиталното злато – БИТКОИНОТ

Повторно сите се заинтересираа за дигиталното злато – БИТКОИНОТ Последен пат биткоинот достигна вредност од 18.000 долари на 19 декември 2017 година. Се очекува нов рекорд на цената и пробивање […]

Економија Македонија

Ликвидноста на АД Пошта е нарушена, потребна е модернизација

Поради пандемијата, а сега и поради затворањето на Еуростандард банка – Пошта тоне и генерира загуби. Ејуп Рустеми, првиот човек на Пошта во интервју за Слободен печат вели дека со здравствената криза се […]

Економија

Светската економија ќе се намали за 4,5% според извештајот на ОЕЦД

Светската економија се претстави подобро од очекуваното, но сè уште е на работ на „невидена“ контракција, предупреди денеска Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД). Eкономија во светот се опоравува […]

Економија

7 големи земји чиј пад на БДП е двоцифрен: Економиите во несогласување

Најголемите економии бележат најголем пад, околу скоро 20 проценти! Без разлика на тоа кога ќе започне економското закрепнување и колку долго ќе трае, факт е дека оваа година ќе биде […]

Економија

Евростат: Најголем ПАД НА ЕКОНОМИЈАТА во еврозоната од 1995 година

Бруто домашниот производ во еврозоната падна за 12,1 процент во вториот квартал од оваа година, додека економијата во цела ЕУ се намали за 11,9 проценти, покажаа првите првични проценки на […]

Економија

Џек Ма го зголеми своето богатство за 8,2 милјарди долари

Основачот на „Алибаба“, Џек  Ма, продаде дел од акциите во кинеската компанија за е-трговија за неколку милијарди долари, бидејќи нивната вредност скокна за речиси 50 проценти, објави Си-Ен-Ен. Американската телевизиска […]