Култура

Култура

Новата љубовница на Бил Клинтон објави книга: Бил спиеше со 2000 жени!

Наводната поранешна љубовничка на Бил Клинтон ни пружи сликовит опис одвнатре на врската меѓу неа и сопругот на моменталната кандидатка на демократите за претседател на САД, Хилари Клинтон.Во книгата може […]

Култура

Иванка Трамп со нова книга посветена на вработените жени

Ќерката на најуспешниот кандидат за претседател на САД, Трамп, ја најави својата нова книга, насловена: „Вработени жени: Редефинирање на правилата на успехот“.Младата претприемачка се пошегува на темата, велејќи дека книгата […]

Култура

Мона Лиза е всушност маж?

Италијански специјалист тврди дека маж и жена му позирале на Леонардо да Винчи додека го сликал ремек-делото „Мона Лиза“, соопшти Ројтерс.Која е жената на сликата? Специјалистите сметаат дека тоа е […]

Култура

Поделба на Балканот извршена од Србија и Русија предвидел Српскиот Патријарх Павле

Покојниот српски Патријарх Павле предвидел целосна поделба на Балканот, која ќе ја извршат Русија и Србија. Потоа дека Христијаните во Европа ќе бидат на удар, дека Косово еден ден ќе […]

Култура

Турска Пратеничка стана Православна Христијанка

Пратеничката од најголемата турска опозициона Републиканско-народна партија, Селин Саје Боке премина во Православие. Во интервју за турските медиуми, пратеничката, која потекнува од градот Смирна (Измир), на прашањето „дали е христијанка“ […]

Култура

ДОСТОЕВСКИ, РУСКАТА ГОРДОСТ: Русите одбележуваат 150 години на Злосторство и казна

Нивниот однос кон културата, е за вистински пример.Во Санкт Петербург, отворена е изложба посветена на одбележувањето на 150 годишнината од познатиот роман Злосторство и казна, која ќе трае до 20. […]

Култура

Високите потпетици се измислени за мажите од Блискиот Исток!

Еден од омилените додатоци на жените – високите потпетици, всушност сe измислени за мажи, раскажуваат кураторите од Музејот на чевли „Бата“ (BataShoeMuseum.ca) во Торонто, по повод нивната најнова изложба насловена […]

Култура

Мона Лиза не е единственото лице на платното на Да Винчи?!

Една од најпознатите слики во светот, чува и повеќе тајни отколку што можевме да замислиме досега, верува францускиот научник Паскал Коте.Како што пишува Би-Би-Си, Коте веќе десет години го анализира […]

Култура

„ОВАА ПРИКАЗНА“ на Алесандро Барико на македонски јазик

16 ноември 2015, Скопје – Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со големо задоволство го најавува објавувањето на романот „Оваа приказна“ од Алесандро Барико, еден од омилените италијански писатели во светот. Со […]

Култура

Неверојатна цифра: Еве за колку пари била продадена слика на Пабло Пикасо!

Сликата на Пабло Пикасо од периодот La Gommeuse, беше продадена за околу 67.5 милиони долари на аукција во Њујорк, соопшти аукциската куќа Сотби.На аукцијата биле понудени врвни дела на 122 […]