Култура

Култура

Арнолд Шварценегер како застарен модел на „Терминатор“

Холивудскиот актер и поранешен гувернер на Калифорнија, Арнолд Шварценегер ќе глуми во најновиот филм „Terminator:Genesis“ како застарен модел Т-800.Популарниот холивудски актер и поранешен бодибилдер, Арнолд Шварценегер (66) се прослави откако […]

Култура

„No easy day “ – книгата која го шокираше светот а го растревожи Пентагон!

Пензионираниот припадник на специјалната единица на американската војска „Фоки“, Мет Бисонет, до детали опишува како во мај 2011 година го убил водачот на терористичката мрежа Ал Каеда, Осама бин Ладен.Бисонет […]

Култура

Македонско- турска вечер и дегустација на храна

Занаетчиска комора Скопје и Турскиот културен центар „Јунус Емре“ вечерва во Старата скопска чаршија, во Чифте амам, ја организираат манифестација „Македонско – Турска вечер“ која претставува Културен мост на зближување […]

Култура

Работилница за тренери T4T за студенти и членови на EESTEC

Од 20 до 30 октомври ќе се одржи работилница која нуди обучување на идни тренери во рамките на настанот T4T ( Trainers for Training). Станува збор за интернационален настан каде ќе учествуваат студенти […]

Култура

Уште 19 нови локации во светот ќе бидат заштитени од УНЕСКО

19 нови локации беа додадени на листата на светско културно наследство на УНЕСКО, како локации, градби или споменици од исклучително значење на светско ниво. Организацијата на Обединетите нации за образование, […]

Култура

Конкурс за доделување на државната награда „11 Октомври”

Одборот за доделување на државната награда „11 Октомври” распиша конкурс за нејзино доделување за 2013 година. Со државната награда „11 Октомври” се оддава највисоко признание за животно дело во областа […]

Култура

Голема ретроспектива на Кит Харинг во Париз

Парискиот Музеј на модерната уметност Musee d’Art Moderne во соработка со Фондацијата Кит Харинг ја посвети својата пролетна сезона на големата ретроспективна изложба на американскиот уметник Кит Ален Харинг со […]

Култура

УНЕСКО го прогласи градот Газни за центар на исламската цивилизација

Авганистански град Газни, 125 километри јужно од престолнината Кабул, главниот град на истоимената централна провинција во саботата од страна на УНЕСКО е прогласен за центар на исламската цивилизација, јави агенцијата […]

Култура

Премиерно „Железниот човек 3“ од 25 април во Cineplexx

Филмот „Железниот човек 3“ од 25 април премиерно ќе биде прикажан во киното Cineplexx, една недела пред премиерата во САД.Станува збор за третото продолжение на супер-популарната филмска франшиза чии два […]

Култура

Лувр затворен во средата, поради џепчии

Еден од најголемите музеи на светот, париски Лувр, беше затворен во средата поради штрајкот на припадниците на обезбедувањето кои се изморени од џепчиите.Управата на музејот Лувр вложи жалба пред парискиот […]