Свет

Култура

Ватиканските музеи се претставуваат во Сеул

Музејскиот комплекс Ватикански музеи, во кој се чуваат најголемите колекции од непроценливи антиквитети и уметнички дела на светот, во декември ќе гостува во јужнокорејскиот главен град Сеул. Во Јужна Кореја […]

Вести

Маж во вегетативна состојба комуницира со докторите преку МР

По повеќе од 12 години од сообраќајна несреќа Канаѓанец кој настрадал и останал во вегетативна состојба, почнал да комуницира со докторите. Во болницата се следи неговата состојба и мозочна активност […]

Црна хроника

Погубен убиец што ја избодел жртвата 138 пати и и’ ги отсекол дланките

Суров 38 годишен убиец од американската сојузна држава Охајо во вторникот е погубен, заради убиството извршено во 1997 година кога својата жртва ја избодел со нож 138 пати, и го […]

Вести

Петреус ги криел „трагите“ од преписката со љубовница, по урнекот на Ал Каеда

Поранешниот директор на американската разузнавачка агенција CIA, генералот Дејвид Петреус, кој минатата сабота поднесе оставка поради откривањето на неговата вонбрачна афера, за преписката со неговата љубовница користел ист метод како […]

Црна хроника

Близу 100 починати во епидемија на жолта треска во Дарфур

Околу 100 лица починаа во последните недели од епидемија на жолта треска во Дарфур, регион каде што е оневозможен пристап на медицински екипи, објави во вторникот Светската здравствена организација. Болеста […]

Црна хроника

Двајца загинати, десетина повредени во железничка несреќа во Црна Гора

Две лица загинаа, а над дваесет се повредени во тешка железничка несреќа што во вторникот попладне се случи во Црна Гора, јавија локалните медиуми. До несреќата дошло кога воз налетал […]

Црна хроника

Уапсен осомничениот за убиството на манекенката од Нови Сад

Полицијата рано во среда го уапси 25-годишниот Даријан Мусиќ, осомничен за убиството на манекенката Владислава Червенко. Како што пренесува „Блиц“, Мусиќ е уапсен во Нови Пазар, а од утрово е […]

Вести

Почна отворањето на мавзолејот на Арафат

Во вторникот почнаа работите на отворањето на мавзолејот на починатиот палестински водач Јасер Арафат за да биде ексхумирано неговото тело во рамките на истрагата за наводното негово труење со радиоактивна […]

Црна хроника

Криумчареле цигари во мртовечки сандаци

Бугарските цариници откриле во понеделникот во мртовечки сандаци криумчарени цигари наменети за бугарскиот и европскиот пазар, соопшти во вторникот директорот на царинските служби Вању Танов. Цигарите биле ставани во сандаците […]

Црна хроника

Пет жртви од невремето во Италија

Пет лица ги загубија животите во големото невреме Италија, кое во текот на викендот го погоди северниот и централниот дел на Апенинскиот полуостров, а спасувачите и јавните служби продолжуваат да […]

Регион

Судир меѓу ЕУ и ММФ околу решавањето на должничката криза на Грција

Министрите за финансии на земјите членки на еврозоната  и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) јавно се судрија во понеделникот навечер околу продолжувањето на рокот на Грција за средување на ситуацијата со […]

Вести

Генералот Ален може да е поврзан со скандалот со Петреус

Американскиот секретар за одбрана, Леон Панета му предложи на претседателот Барак Обама да го одложи назначувањето на командантот на американските сили во Авганистан, Џон Ален на функцијата началник на сојузничките […]