Свет

Вести

Турција ги продолжува нападите на Сирија

Турската армија во четвртокот повторно со артилериски оган нападна цели на сириската регуларна армија во областа на Тел Абџад, десет километри во сириската територија, соопштија турски безбедносни извори. Турските артилериски […]

Вести

Ромни го обвини Обама за лошите состојби во стопанството

Во Денвер се одржа првото од трите планирани телевизиски соочувања на кандидатите за претседател на САД, Барак Обама и Мит Ромни. Кандидатот на Републиканската партија, Ромни, го обвини актуелниот претседател […]

Вести

Сирија ја гранатираше Турција, Турција веднаш возврати-на повидок нова војна

Како одговор на сириските гранати што беа испукани врз турскиот град Ака-кале на границата на Сирија, турските воени сили денес попладнево ја гранатираа Сирија. При сирискиот напад убиени биле пет […]

Култура

Лејди Гага е Пикасо

“Лејди Гага е Пикасо”Еден убав сончев ден, во средината на минатата година во Њујорк,Тони Бенет и Лејди Гага во студио ја снимија заводливата верзија на култниот џез стандард “The Lady […]

Вести

Најмалку 40 студенти убиени во масакрот во Нигерија

 Бројот на студенти кои се убиени во студентскиот дом во градот Муби  во североисточна Нигерија, каде непознати напаѓачи пукале во жртвите, а потоа им ги пресекле вратовите, се зголеми на […]

Култура

Изабел Аљенде добитничка на наградата “Ханс Кристијан Андерсен”

  Изабел Аљенде добитничка на наградата “Ханс Кристијан Андерсен”Чилеанската писателка Изабел Аљенде ја освои данската награда за книжевност за своето “магично раскажување”Наградата Ханс кристијан Андерсен, која се состои од 500.000 […]

Култура

Музеј посветен на ABBA

Музеј посветен на една од најславните светски поп групи ABBA ќе биде отворен во 2013 година во Стокхолм, а организаторите очекуваат дека ќе привлекува стотици илјади обожавателиВо музеј-куќата ќе бидат […]

Економија

Инвеститорите на Волстрит претпазливи, индексите непроменети

Во вторникот на Волстрит берзанските индекси останаа речиси непроменети, бидејќи на пазарите владееше несигурност по прашањето дали Шпанија конечно ќе ја побара меѓународната финансиска помош и какви ќе бидат деловните […]

Економија

Зголемена продажбата на нови автомобили во САД во септември

Продажбата на нови автомобили во САД бележи раст во септември и го достигна највисокото ниво по повеќе од четири години, покажуваат податоците на специјализираната компанија Аутодата. Минатиот месец во САД […]

Вести

Асад одбил мирно решение на сирискиот конфликт

Сирискиот претседател Башар ал-Асад одби предлог на високи функционери судирот во земјата да биде решен на мирен начин, по убиството на неговите најблиски соработници во напад на бунтовниците во јули. […]

Регион

Убиецот на Мексиканката во Сплит е бездомник

Сплитската полиција го уапси убиецот на Мексиканката Селена Маргарит Грасиано Маседо, објави Slobodna Dalmacija повикувајќи се на неофицијални, но многу доверливи извори.   Сплитската полиција успеа да го реши случајот […]

Вести

СЕ ја повика Русија повеќе да ги почитува демократијата и човековите права

Парламентарното собрание на Советот на Европа (PACE) во вторникот ја усвои „резолуцијата“ со кој од Русија бара поголемо почитување на демократијата и човековите права. Сепак, од друга страна, построгиот нацрт […]