Свет

Регион

Невработеноста во Грција надмина 25 отсто

Стапката на невработеност во Грција надмина на крајот на јули 25 отсто, одразувајќи ги последиците од тешката финансиска криза, која речиси цели четири години ги уништува работните места. Поред податоците […]

Регион

Дачиќ: Подготвени сме за дијалог, но без признавање на Косово

Белград е подготвен за политички и технички дијалог со Приштина, но Србија не може да ги прифати условите кои би значеле признавање на независноста на Косово, изјави во средата српскиот […]

Економија

Lenovo го истисна Hewlett Packard од позицијата водечки светски производител на компјутери

Кинескиот производител на персонални сметачки машини Lenovo му го презема водечкото место на американскиот ривал Hewlett Packard (HP) како производител на компјутери, покажаа првичните податоци што ги објави американската истражувачка […]

Вести

Гувернерот на Флорида по забуна навел број на секси телефонска линија

Гувернерот на Флорида Рик Скот на седницата на локалната власт објави број на кој граѓаните можат да добијат информации за ширење на смртносниот габичен менингитис, но по забуна оставил број […]

Вести

Кемал Монтено е жив

Кемал Монтено е жив. Иако вечерва низ босанските медиуми кружеше веста дека е починат, босанскиот „Мушки портал“ тврди дека тој е жив и здрав и дека вечерва ќе се појави […]

Вести

Неофицијално: Почина Кемал Монтено

Српски „Курир“ пренесува дека Кемал Монтено починал. Информацијата ја добиле од босанските медиуми кои сеуште се неофицијални.  Легендата на екс југословенската музика боледеуваше од дијабетис, а во последно време имаше […]

Регион

Јосип Леко избран за претседател на хрватскиот Сабор

Јосип Леко од СДП, во среда едногласно е избран за претседател на хрватскиот Сабор, висока должност на која го наследи неодамна починатиот партиски колега Борис Шпрем. Досегашниот потпретседател на Саборот […]

Вести

Италија ги распушти властите на Калабрија-поради мафија

Италијанската влада донесе со која се распуштаат властите на градот Калабрија, откако еден градски советник беше уапсен поради поврзаност со мафијата. Министерката за внатрешни работи Анамарија Кансењери соопшти дека одлуката […]

Регион

Хрватска компанија доби зделка 2,9 млн. евра од македонско министерство

Хрватската компанија King ICT објави дека во конзорциум со својата компанија од Скопје и компанијата Aktivis склучија договор со македонското Министерство за информатичко општество и администрација вреден 2,9 милиони евра. […]

Регион

НАТО има планови за одбранa на Турција доколку е потребно

 Челникот на НАТО во вторникот изјави дека 28-членото воен сојуз има подготвени планови за одбрана на Турција од напади од страна на Сирија, доколку тоа биде потребно, меѓутоа изрази надеж […]

Вести

Обама ја загуби предноста пред Ромни

Американскиот актуелен претседател и кандидат на демократите, Барак Обама ја загуби предноста во анкетите во однос на републиканскиот противкандидат Мит Ромни, по минатонеделната телевизиската дебата, покажуваат националните анкети објавени во […]