Свет

Вести

Италијански тинејџер ги нахранил крадците пред да повика карабинери

Италијанец на 16 години фатил тројца Мароканци како му го ограбуваат дома и ги поканил на вечера, а потоа ги повикал карабинерите да ги уапсат. Инцидентот се случи во Есте, […]

Вести

Кралското семејство ги замоли медиумите да не ја објавуваат сликата на разголениот принц (ФОТО)

    Канцеларијата на принцот од Велс, Кларенс хаус им се обрати на британските медиуми со молба да не се објавуваат скандалозните фотографии на принцот Хари, објавени во средата американскиот […]

Вести

Јункер: продолжувaњето на помошта за Грција зависи од оцените на „тројката“ Атина

Продолжувањето на програмата за намалување на буџетскиот дефицит на Грција и можното доделување на дополнителна помош на оваа земја ќе зависи од извештајот на „тројката” на доверителите – ЕУ, ЕЦБ […]

Вести

Русија ги отфрла критиките за случајот Pussy Riots

Русија ги осуди критиките што доаѓаат од Запад за судењето и пресудата за трите припаднички на панк групата Pussy Riots, нарекувајќи ги политички мотивираи со елементи на „судирот на цивилизациите“. Трите […]

Вести

Убиени војник и полицаец, а тројца полицајци ранети во Дагестан Махачкала

Тројца полицајци се ранети а еден војник е убиен во напад на неидентификувани вооружени лица на контролен пункт во Цунтинскиот регион на кавкаската руска република Дагестан, соопштија локалните власти. Инцидентот […]

Вести

Европски ден на сеќавање на жртвите на тоталитарните режими

Денешниот ден се одбележува во повеќето земји особено во Европската унија, по препораката на Европскиот парламент со цел заедничко соочување со историјата, а со тоа и со цел за помирување […]

Вести

Кампањата на Ромни финансиски далеку ја надмина на Обама

Републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни кон крајот на јули располагала со 60 милиони долари повеќе отколку актуелниот американски претседател Барак Обама за изборната кампања, покажуваат податоците објавени во вторникот. Според […]

Вести

Уапсен човекот кој на мејл му се заканувал на Обама

Вооружен маж е уапсен во вторникот во САД откако испратил заканувачка електронска пошта на претседателот Барак Обама, соопшти претставничка на американските правосудни органи. „Испратил на претседателот заканувачка порака преку електронска […]

Вести

Малата Вивиен застана против трговијата со луѓе

Застаната до масичка на тротоар, со бокал свежа лимонада што им ја нуди на минувачите, осумгодишната Вивиен Хар од САД почна борба против трговијата со луѓе. Продавајќи лимонада, таа сака да […]

Регион

S&P го измени долгорочната кредитен рејтинг на Групацијата Триглав од А на А-

Агенцијата за кредитен рејтинг Standard & Poor's (S&P) ја намали долгорочната кредитна способност на Групацијата Триглав, вклучувајќи ја и Заваровалница Триглав и Позаваровалница Триглав Ре, за едно ниво, на „А-“. […]

Вести

Чавез и се заканува на Британија

„Доколку Британија одлучи да го наруши суверенитетот на Еквадор, нашиот одговор ќе биде многу радикален. Ние и' предлагаме на британската влада добро да размисли околу тоа, затоа што епохата кога […]

Вести

Сириските бунтовници се снабдуваат со оружје од Западот

Заменикот на шефот на руската дипломатија, Генадиј Гатилов во понеделникот на својот профил на Твитер напиша дека постојат сé повеќе докази дека сириските бунтовници набавуваат големи количества оружје произведено на Запад. […]