Свет

Вести

Европски ден на сеќавање на жртвите на тоталитарните режими

Денешниот ден се одбележува во повеќето земји особено во Европската унија, по препораката на Европскиот парламент со цел заедничко соочување со историјата, а со тоа и со цел за помирување […]

Вести

Кампањата на Ромни финансиски далеку ја надмина на Обама

Републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни кон крајот на јули располагала со 60 милиони долари повеќе отколку актуелниот американски претседател Барак Обама за изборната кампања, покажуваат податоците објавени во вторникот. Според […]

Вести

Уапсен човекот кој на мејл му се заканувал на Обама

Вооружен маж е уапсен во вторникот во САД откако испратил заканувачка електронска пошта на претседателот Барак Обама, соопшти претставничка на американските правосудни органи. „Испратил на претседателот заканувачка порака преку електронска […]

Вести

Малата Вивиен застана против трговијата со луѓе

Застаната до масичка на тротоар, со бокал свежа лимонада што им ја нуди на минувачите, осумгодишната Вивиен Хар од САД почна борба против трговијата со луѓе. Продавајќи лимонада, таа сака да […]

Регион

S&P го измени долгорочната кредитен рејтинг на Групацијата Триглав од А на А-

Агенцијата за кредитен рејтинг Standard & Poor's (S&P) ја намали долгорочната кредитна способност на Групацијата Триглав, вклучувајќи ја и Заваровалница Триглав и Позаваровалница Триглав Ре, за едно ниво, на „А-“. […]

Вести

Чавез и се заканува на Британија

„Доколку Британија одлучи да го наруши суверенитетот на Еквадор, нашиот одговор ќе биде многу радикален. Ние и' предлагаме на британската влада добро да размисли околу тоа, затоа што епохата кога […]

Вести

Сириските бунтовници се снабдуваат со оружје од Западот

Заменикот на шефот на руската дипломатија, Генадиј Гатилов во понеделникот на својот профил на Твитер напиша дека постојат сé повеќе докази дека сириските бунтовници набавуваат големи количества оружје произведено на Запад. […]

Регион

Се распаѓа ДС на Тадиќ

Ѓилас и Пајтиќ се најсилните личности во ДС на Тадиќ. Според српските медиуми, по изборниот пораз таму работите не се како што треба, па ако не се стивнат набргу препирките, […]

Вести

Репортерка се врза со јаже за да не ја однесе тајфунот Хаику

Репортерите се принудени да известуваат за временски неприлики и олуи. Оваа храбра репортерка се врзала со јаже да не ја однесе тајфунот Хаику, додека известувала за него. Погледнете го видеото […]

Регион

Јункер изјави: „Грција нема да ја напушти еврозоната“

Претседателот на eврогрупата верува дека Грција двојно ќе ги зголеми напорите да ги оствари целите. “Грција нема да ја напушти еврозоната. Но, ако земјата не ја почитува буџетската консолидација и […]