Свет

Вести

Обама го враќа ударот по поразот во тв дебатата

Ден по лошиот настап во телевизискиот дуел, американскиот претседател Барак Обама го возврати ударот на својот републикански противкандидат Мит Ромни, а неговиот изборен штаб најави дека ќе го научи урокот […]

Регион

Поранешен грчки министер се обеси по истрагата за корупција

Поранешниот грчки заменик министер за внатрешни работи, Леонидас Цанис (57) во четврток бил пронајден обесен, откако неговото име се појави на листата на политичари кои се под истрага поради можно […]

Регион

Почина сопственичката на „Божен козметикс“

Божен Жумбор, сопственичка на познатата линија на козметички производи „Божен козметикс“ почина во својата куќа во Белград, по долга и тешка болест, јавија во четврток српските медиуми.   Потврдата за […]

Култура

Изложба на гардеробата и предметите на Фрида Кало

Мексиканската сликарка Фрида Кало на вечерите од Париз до Њујорк се појавувала во широки здолништа и блузи кои ги носеле селанките, извезени во јаки бои, со панделки во косата. Нејзините […]

Култура

Необјавени снимки на Битлси

Досега необјавени снимки на Битлси, направени 1967.година, во текот на снимањето на документарниот филм “Magical Mysteru Tour” поставени се на интернет.Овој филм е досега два пати пуштен на Би-Би-Си 1967. […]

Култура

Британска награда за Бочели

Славниот тенор Андреа Бочели е добитник на Британската награда за класична музика Classic Brit Awards Во име на неговата кариера која трае две децении, награден е со специјалната награда Меѓународен […]

Вести

Конфискувани 3.75 милиони дози фалсификувани лекови продавани преку Интернет

Полициите заедно со царинските служби од сто земји,  во заедничка операција конфискуваат рекордна количина од 3.75 милиони дози на фалсификувани лекови со вредност од  10.5 милиони долари. Лековите биле продавани […]

Вести

Владата на Турција доби мандат за воени операции во Сирија

Турскиот парламент во четвртокот на затворена седница и’ дозволи на владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган едногодишен мандат за прекугранични воени операции, вклучувајќи и во однос на Сирија, јавуваат локалните […]

Економија

Благ раст на акциите на Волстрит

Во средата на Волстрит берзанските индекси пораснаа благодарејќи на подобрите од очекуваните макроекономски податоци, меѓутоа нивниот позначителен раст го спречи Hewlett-Packard со остро намалување на процените на нивните идни деловни […]