Свет

Регион

Од Србија зависи дали ќе ѝ остане безвизниот режим

Од властите во Србија и од нејзините најодговорни политичари зависи дали земјата повторно ќе биде ставена на црната шенгенска листа, изјави во неделата известителката за визната либерализација на Европскиот парламент, […]

Вести

Жртвите во аферата со прислушувањето бараат дисциплинирање на весниците

Околу 60 жртви во аферата со прислушувањето во Велика Британија, најголемиот број од нив познати глумци, пејачи и јавни личности од светот на забавата, бараат дисциплинирање на британските весници. Во […]

Регион

Германија бара Србија да потпише договор за нормализација на односите со Косово

Барањето Србија да потпише некој вид договор или меморандум со Косово за нормализација на меѓусебните односи би можело да се најде и во заклучоците на Европската комисија(ЕК), што ќе бидат […]

Вести

Над 20-ина уапсени во судири во Сан Франциско

Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кои се случија во центарот на американската метропола Сан Франциско, уапсени се 22 лица, а еден полицаец е повреден, јавува во неделата телевизијата ABC. […]

Вести

САД и Јужна Кореја договорија јакнење на ракетното вооружување

Јужна Кореја постигна важен договор со САД за повеќе од двапати да го зголеми дострелот на своите ракети од досегашниот, за да ја намали заканата од Северна Кореја, соопшти во […]

Култура

Лувр: Џедај наместо Мона Лиза

Во Парискиот музеј Лувр до 17. март наредната година ќе биде отворена една, за оваа културна институција малку необична изложба на играчки на тема познатитот серијал “Војна на ѕвездите”. Филмовите […]

Вести

Филипини склучија договор со муслиманските бунтовници

  Долгоочекуваниот договор започнува со реализација на планот според кој ќе биде воспоставен нов автономен регион Бангсамото во јужните области каде што доминираат муслиманите во оваа мнозински католичка земја, а […]

Култура

Сѐ повеќе хомосексуални ликови во американските серии

Бројот на хомосексуални и бисексуални ликови во телевизиската програма во САД во сезоната 2012/2013, е најголем досега, покажува студијата за правата на хомосексуалните лица GLAAD, а уделот на хомосексуалните ликови […]

Регион

Еден загинат и шест повредени во експлозија на туристички брод во Грција

Еден човек загинал, а шестмина се ранети во саботата во експлозија на туристички брод во близина на островот Кос во Егејското Море, соопштија претставници на крајбрежната стража на Грција.   […]