Свет

Вести

Во Москва забранети геј паради во следните 100 години

Судот во Москва ја поддржа забраната за одржување паради на гордоста во главниот град на Русија во следните сто години. Претходно, најпознатиот активист за правата на геј популацијата во Русија, […]

Вести

Еквадор му даде азил на Асанж

Еквадор во четврток го одобри политичкиот азил за основачот на „Викиликс”, Џулијан Асанж, изјави министерот за надворешни работи на оваа земја, Рикардо Патино, јави „Reuters”. Патино рече дека неговата земја верува […]

Вести

Коце

По невремето со силен ветер и обилни врнежи од дожд што го зафати Скопје пред еден час, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, излезе на терен со екипите на ЈП […]

Вести

Кинезите едвај дишат

Главниот град на кина Пекинг, во кој живеат околу 20 милиони луѓе, завиен е во густ смог поради кој им се советува на граѓаните да не ги напуштаат своите домови […]

Вести

Турција прави „татарско Косово“ на границата со Русија

Во украинската област Херсон, која се наоѓа на самиот југ на земјата на границата со Крим, во последно време се одигруваат многу алармантни настани, пишува аналитичарот Кирил Губа.Турција намерно распалува […]