Свет

Вести

Државата Вашингтон ја легализираше марихуаната

Стотици љубители на марихуаната се собраа недалеку од познатата кула Вселенска игла во Сиетл за да во облак чад го прослават легализирањето на марихуаната во американската сојузна држава Вашингтон. Со […]

Вести

Хакери упаднаа во компјутерот на екс-шефот на здружената команда на САД

Припадниците на американското федерално истражно биро FBI откриле хакери кои упаднале во компјутер на поранешниот началник на Здружениот генералштаб на вооружените сили на САД, адмирал Мајкл Мален, пишува во четвртокот […]

Балкан

Откриен дефект на авионот на Ивица Дачиќ пред патот за Кипар

Премиерот на Србија Ивица Дачиќ не полета на време од белградскиот аеродром Никола Тесла кон Кипар бидејќи бил откриен дефект на авионот, дознава „Блиц“. Изворот на весникот вели дека при […]

Црна хроника

Запленети 50 кг. марихуана во автобус на линијата Тирана-Атина

На граничниот премин Кавакија меѓу Албанија и Грција, во четвртокот напладне се запленети 50 килограми дрога, соопшти албанската полиција. Дрогата била откриена и запленета во автобусот со албански регистерски таблички […]

Вести

Творецот на антивирусот McAfee уапсен во Гватемала

Полицијата на Гватемала го уапси креаторот на компјутерски антивирусни McAfee, Џон Мекафи, кој претходно избега во оваа земја пред властите на централноамериканската држава Белизе, каде што е осомничен за убиство. […]

Балкан

Атентаторот од Бургас со вистинскиот идентитет влегол во Бугарија

Атентаторот од Бургас и неговите помошници со вистинскиот идентитет влегле во Бугарија, а потоа за време на престојот во земјата обезбедиле фалсификувани документи, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов за време […]

Балкан

Српскиот државен врв единствен за Косово, СПЦ против државната политика

Државниот врв на Србија потврди дека има целосна согласност и единствен став во водењето на политиката во однос на Косово, изјави во четвртокот премиерот Ивица Дачиќ. Наспроти ова, во четвртокот […]

Црна хроника

Убиен руски новинар на северен Кавказ

Во средата навечер во Налчик, главниот град на руската севернокавкаска република Кабардино-Бакарија е убиен новинар, за што истражната комисија на Руската Федерација објави дека претставува предупредување за другите новинари кои […]

Економија

Невработеноста во Франција највисока во 13 години

Стапката на невработеноста во Франција во третиот квартал од 2012 година пораснала за 0,1 процентен поен, на 9,9 отсто, достигнувајќи го највисокото ниво во последните 13 година, објави во четвртокот […]

Црна хроника

Се урна авион во Јужноафриканска Република

Транспортен авион на јужноафриканската војска, од типот „Даглас Ц47 Дакота“, се урна во среда навечер во планинското подрачје во источниот дел на земјата, при што смртно настрадаа 11 луѓе. Меѓу […]