Свет

Вести

Американски командос ќе објави книга за ликвидирањето на Осама бин Ладен

  Американски командос, кој учествувал во ликвидирањето на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, напишал книга за минатогодишната операција во Пакистан.   Поранешниот командос, кој ги напуштил специјалните единици, […]

Вести

Германско-босанска старлета трудна од Берлускони?

    Германската старлета со босански корени, 38-годишната Сабина Беган, која стана позната по учеството во раскалашените забави на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони, тврди дека очекува негово дете, објавија […]

Регион

Расистичкото насилство во Грција ги загрижи УНХЦР

  Високиот комесар на ОН за бегалци изрази загриженост од засилувањето на расистичките напади во Грција и побара од Владата да преземе адекватни мерки. Влошувањето на ситуацијата со расистички напади […]

Економија

Пад на цената на нафтата

Цената на нафтата на светскиот пазар и натаму е во пад бидејќи на пазарите владее песимизам кога станува збор за опоравување на американската економија. Во Њујорк цената на суровата нафта […]

Економија

Еврозоната повторно пред рецесија, кризата ја зафаќа и Германија?

Еврозоната речиси сигурно повторно ќе потоне во рецесија, сугерира анализата на бизнис активнсота што ја направи Маркит Економикс, а која нагласува дека германската економија исто се лизга кон кризното подрачје.Индексот […]

Регион

Во Србија наскоро 3.000 луѓе без работа во државната управа

Овие работници во српското министерството за земјоделство, инаку беа распоредени на советодавни функции во времето на претходниот министер Душан Петровиќ, пишува во четвртокот белградскиот дневен весник Вечерње новости. Членовите на […]

Вести

Италијански тинејџер ги нахранил крадците пред да повика карабинери

Италијанец на 16 години фатил тројца Мароканци како му го ограбуваат дома и ги поканил на вечера, а потоа ги повикал карабинерите да ги уапсат. Инцидентот се случи во Есте, […]

Вести

Кралското семејство ги замоли медиумите да не ја објавуваат сликата на разголениот принц (ФОТО)

    Канцеларијата на принцот од Велс, Кларенс хаус им се обрати на британските медиуми со молба да не се објавуваат скандалозните фотографии на принцот Хари, објавени во средата американскиот […]

Вести

Јункер: продолжувaњето на помошта за Грција зависи од оцените на „тројката“ Атина

Продолжувањето на програмата за намалување на буџетскиот дефицит на Грција и можното доделување на дополнителна помош на оваа земја ќе зависи од извештајот на „тројката” на доверителите – ЕУ, ЕЦБ […]