Свет

Култура

Почина легендарната руска оперска дива Галина Вишњевскаја

Легендарната руска оперска дива Галина Вишњевскаја, сопруга на славниот челист Мстислав Ростропович, позната по интерпретацијата на главните оперски рољи, почина во вторник во Москва на 86 годишна возраст. Како што […]

Вести

Првпат помалку од 50 отсто протестанти во Северна Ирска

Бројот на протестантите во Северна Ирска првпaт падна под 50 отсто, според статистичките податоци објавени во вторникот, што предизвикува стравувања дека сé поголемиот број католици во земјата би можело да […]

Вести

Венецуелски лекар предвидува дека на Чавез му останува да живее до април

На претседателот на Венецуела, Хуго Чавез, кај кого повторно се откриени малигни клетки, му останува да живее уште неколку месеци, најдоцна до април 2013 година, рече во интервју за колумбиското […]

Балкан

Протести во Љубљана и Марибор

Пред Градското собрание во Љубљана во понеделник вечер имаше протест на неколку десетини граѓани кои бараат оставка на градоначалникот Зоран Јанковиќ. Протестот минува под паролата „Зоки, пакувај се!“. Протест има […]

Вести

Силен земјотрес во Индонезија, нема предупредување за цунами

Земјотрес со магнитуда од 7,1 степени според Рихтеровата скала ги погоди во понеделник источните индонезиски острови Малуку, а засега не е издадено предупредување за цунами, соопшти Американскиот геолошки институт. Земјотресот […]

Економија

Најавата за оставка на Монти ги притисна европските берзи

Европските берзи ослабнаа во понеделникот под притисок на силниот пад на италијанскиот берзански индекс, кој беше торпедиран од најавата за оставка на италијанскиот премиер Марио Монти, што одново ги поттикна […]

Вести

Апстрактната Божикна елка во Брисел ќе биде демонтирана по протестите на христијаните

Градските власти и полицијата на белгиската престолнина Брисел одлучија да го демонтираат апстрактното Божикно дрво, всушност светлечка инсталација поставена на централниот плоштад Гран Плас, пишуваат локалните медиуми во понеделникот. Според […]

Вести

Над 30 жртви во Европа, како резултат на студот и снежни врнежи

Изминатиот викенд и понеделникот во Европа се забележани триесетина жртви на екстремно ниските температури и големите снежни врнежи, од што дури 17 починати има во Полска. Седумнаесет лица починаа во […]

Вести

По инцидентот со радио шегата со Кејт, нов правилник во Австралија

Австралиското радио чии водители ја измамија медицинската сестра од лондонската болница во која беше хоспитализирана британската војвотка од Кембриџ, во неделата објави дека смртта на медицинската сестра била „непредвидлива“ и […]

Вести

Брахими одржа консултации за Сирија со експерти од САД и Русија

Специјалниот пратеник на ОН и Арапската лига за Сирија, Лакдар Брахими, во неделата изјави дека одржал конструктивни разговори со руските и американските експерти, додека генералниот секретар на Арапската лига Набил […]

Црна хроника

Запленети 300 кг марихуана во Драч

Албанската полиција во вечерните часови во неделата откри и заплени 300 килограми марихуана во пристаништето во Драч. Дрогата била откриена во еден камион со албански регистерски таблички во момент кога […]