Свет

Вести

Принцот Хари се враќа во Авганистан да ја продолжи обуката на воен пилот

Британскиот принц Хари пристигна во Авганистан, каде што ќе мине четиримесечна обука на пилот на хеликоптер на Кралските воздухопловни сили, објави во петокот британското министерство за одбрана. Принцот пристигна во […]

Балкан

Турција:Убиени 18 бунтовници и еден војник

  Најмалку 18 припадници на Курдската работничка партија (КРП) и еден туркси војник убиени се во офанзивата на армијата во југоисточните делови од државата, соопштија во петокот турскиот воени извори. […]

Економија

„Епл“ негира дека доставиле до ФБИ податоци за сопственици на Ајфон и Ајпад уреди

Компанијата Епл негираше дека давала на ФБИ податоци за сопственици на милиони Ајфон и Ајпад уреди како што тврди хакерската група Antisec. – ФБИ не барале таква информација од Епл […]

Балкан

Закана за атентат на Иво Јосиповиќ преку “Фејсбук“

  Корисник на социјалната мрежа “Фејсбук“ на профилот на Владата на Република Хрватска се заканувал со атентат над претседателот Иво Јосиповиќ и со бомбашки напад врз Владата.   Лицето кое […]

Вести

Нил Армстрон ќе биде погребан во море

Телото на славниот американски астронаут Нил Армстронг , првиот човек што стапна на Месечината, ќе биде положено во морето, објави портпаролот на неговото семејство Рик Милер. Нил Армстронг кој почина […]

Вести

Унгарскиот премиер ги одби условите на ММФ за финансиска помош

Унгарија нема да ја прифати помошта на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Европската унија, под условите кои тие институции ги поставија, изјави во четвртокот унгарскиот премиер Виктор Орбан, оставајќи сепак […]

Вести

Околу 17 милиони американци имаат недостиг од храна

Бројот на сиромашни Американци кои чувствуваат недостиг од храна се зголемил минатата година за 800 илјади во однос на претходната 2010 година и достигнал бројка од речиси 17 милиони, објави […]

Вести

Идентификувана една од жртвите во масакрот во Франција

Британската полиција го идентификуваше, мажот од британското семејство чии членови беа убиени вчера во источна Франција. Станува збор за педесетгодишниот Саад ал Хили роден е во Ирак, а со семејството […]