Свет

Балкан

Косово добива ист телефонски код како и Албанија

Косовското собрание со мнозинство гласови усвои резолуција во четвртокот со којашто досегашниот ткн повикувачки телефонски броеви ги замени со повикувачкиот на Албанија. Според оваа резолуција досегашните кодови  + 377, +381 […]

Вести

Путин: Панкерките направија хаос, државата мора да ги штити верниците

  Рускиот претседател Владимир Путин нема да се меша во случајот со панкерската група „Пуси Рајот“, но изјави дека државата требало и претходно да обрне внимание на нејзините скандалозни акции […]

Вести

Путин подготвен за соработка со секој американски претседател

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е подготвен со секој американски претседател и покрај изјавите на републиканскиот кандидат Мит Ромни, што во руската јавност беа оценети како недозволиво. „Ќе можам“, […]

Балкан

Низ Балканот минува 80 отсто од кокаинот од Авганистан

Извршниот директор на Бирото на Обединетите нации за криминал (UNDOC), Јуриј Федотов изјави во средата во црногорскиот главен град Подгорица, дека низ земјите од југоисточна Европа и Балканот минува околу […]

Вести

САД и го врати на Турција накитот од Троја

САД на Турција и’ го вратија накитот пронајден во археолошкото наоѓалиште на древната Троја, украден кон крајот на XIX век, објави во средата министерот за култура Ертугрул Ѓунај. Дваесет ичетири […]

Балкан

Србија со нови покачувања ?!

Повисоки цени во Србија имаат млекото и млечните производи, месото, брашното, јајцата, маслото, газираните пијалаци, а до крајот на септември според најавите на тамошните трговци ќе поскапат и кафето, тестенините, […]