Свет

Балкан

Во БиХ помилуван еден од најопасните криминалци

Претседателот на Федерацијата Босна и Херцеговина, Живко Будимир го помилувал извесен Мерсед Хаџиќ наречен Мирсо Швајцарец, кого локалните медиуми го сметаат за еден од најголемите криминалци во земјата. Мерсед Хаџиќ […]

Вести

Сириските бунтовници возвратија на воздушните напади

Сириската вооружена опозиција во саботата во источниот дел од земјата заземала пункт на противвоздушната одбрана и нападнале воен аеродром, возвраќајќи на воздушните напади на леталата на воздушните сили на регуларната […]

Економија

Инфлацијата во еврозоната забрза во август

Инфлацијата во еврозоната скокна во август повеќе од очекуваното, што би можело да ја поколеба Европската централна банка (ЕЦБ) да ги намали каматните стапки на седницата најавена за идната недела. […]

Економија

Курсот на еврото кон доларот на највисоко ниво во 8 седмици

Еврото во петокот зајакна во однос на доларот на меѓународните девизни пазари, достигнувајќи го највисокото ниво во последните осум седмици, пред говорот на челникот на американската централна банка. Еврото во […]

Економија

Сите банки во еврозоната од 2014 под надзор на нов заеднички супервизор

Банките во еврозоната постапно ќе преминуваа под надзор на нов заеднички супервизор, со тоа што сите 6.000 кредитори би требало да минат во негова надлежност од 1-ви јануари 2014 година, […]

Балкан

Словенија: Пад на БДП од 3,2 отсто во вториот квартал

Словенечкиот бруто домашен производ (БДП) во вториот квартал годинава реално се намали за 3,2 отсто на годишно ниво, објави во петокот словенечкиот завод за статистика. Во однос на претходното тромесечје, […]