Свет

Вести

Берлускони негира дека германско-босанската старлета затруднела од него

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони кој во септември ќе наполни 76 години, ги отфрли обвинувањата на старлетата Сабина Беган дека забременила со него. Германската старлета со босанско потекло 38-годишната Сабина […]

Економија

Американскиот суд ги блокираше графичките предупредувања на цигарите

Фабриките се жалеа дека таквите фотографии не се фактички информации коишто според законот се должни да ги втиснат на кутиите и преминуваат во адвокатирање на забраната за пушење. Апелациониот суд […]

Вести

Гари Каспаров ослободен од обвиненијата

Каспаров беше меѓу десетиците луѓе уапсени пред судот по пресудата на членовите на панк групата Пуси Рајот. Девојките заработија двегодишна затворска казна заради „хулиганство“, односно изведба на песна во московската […]

Вести

Њујорк: Отпуштен работник го застрелал шефот

Американската полиција излезе со повеќе детали за инцидентот во Њујорк во петокот изутрината, во кој две лица загинаа, наведувајќи дека отпуштен работник го застрелал шефот, по што бил погоден од […]

Вести

Американски командос ќе објави книга за ликвидирањето на Осама бин Ладен

  Американски командос, кој учествувал во ликвидирањето на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, напишал книга за минатогодишната операција во Пакистан.   Поранешниот командос, кој ги напуштил специјалните единици, […]