Балкан

Балкан

Српското МВР го прекина фестивалот „Мирдита, добар дан“ поради опасност од загрозување на безбедноста на луѓето

Министерството за внатрешни работи издаде наредба за прекин на јавниот собир „Мирдита, добар дан“ во Белград, соопшти вицепремиерот на Владата на Србија и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ, јави […]

Балкан

БПЦ за „Софија Прајд“: Гревот не може да се наметне како норма и вредност во општеството

На денот кога ќе се потсетиме на нашите мртви, повторно ќе бидеме сведоци на јавна демонстрација на гревот и неговото прифаќање како начин на живот, известуваат од Синодот на Бугарската […]

Балкан

Пожарите земаа 11 животи во Турција

Вкупно 11 лица загинаа во пожарите во стрништата во југоисточна Турција, изјави турскиот министер за здравство Фахретин Коџа, цитиран од државната телевизија. Пожарот започна синоќа и се разгоре во различни […]

Балкан

(Фото) Турист измери неверојатна температура на плажа во Грција

Горештините продолжуваат со засилен интензитет на Балканот. Во Грција утрово на социјалните мрежи се појави фотографија на туристка од Србија, која измери неверојатни 47,9 степени на позната плажа во Грција. […]

Балкан

Во 5 држави низ Балканот снема струја- почна од Црна Гора, се прошири на БиХ, Далмација во Хрватска, Албанија, а стигна и до Грција

По невидениот колапс на електропреносниот систем на Балканот, покрај Црна Гора, Босна и Херцеговина и речиси цела Далмација, дури и делови од Албанија и Грција, немаат струја. Во Македонија состојбата […]

Балкан

Борисов: Моментално не е можно формирање на Влада, утре ќе се знае дали има напредок

До денес не е можно формирање влада во Бугарија. Утре ќе го предложиме Раја Назарјан за претседател на Националното собрание. Гласањето ќе одреди дали ќе продолжиме да преговараме. Ова го […]

Балкан

Косово воведе санкции кон Иран

Владата на Косово денеска го одобри пакетот санкции против Исламската Република Иран и новиот пакет санкции против Руската Федерација, јави дописникот на МИА од Приштина. Заменичката-министер за надворешни работи, Лиза […]