Балкан

Балкан

Косово воведе санкции кон Иран

Владата на Косово денеска го одобри пакетот санкции против Исламската Република Иран и новиот пакет санкции против Руската Федерација, јави дописникот на МИА од Приштина. Заменичката-министер за надворешни работи, Лиза […]

Балкан

Пожар избувна во централна Грција, се заканува да зафати цистерни со пропан

Голем пожар избувна во средата вечерта во Ливадија, централна Грција, пренесува Е-Катимерини. Пламените јазици се проширија во градското подрачје и се оддалечени само неколку десетици метри од резервоарите со пропан, […]

Балкан

Силен топлотен бран во Грција, доктори распоредени во Атина

Грција беше погодена од првиот топлотен бран во сезоната, кој ги затвори училиштата, како и археолошките локалитети, како Актрополис, а лекари беа распоредени во Атина. Како што јави „Ројтерс“, метеоролозите […]

Балкан

Блер е убеден дека Косово ќе стане дел од ЕУ: Интервенцијата на НАТО беше вистинската работа, стојам со народот на Косово!

Поранешниот премиер на Велика Британија Тони Блер истакна дека „интервенцијата на НАТО пред 25 години била вистинската работа“ и дека „застанува со граѓаните на Косово“, пренесуваат Репортери.„Да се ​​биде овде […]

Балкан

Грчкиот градоначалник поради кој Албанија доби вето од Грција стана европратеник

Уапсениот градоначалник на јужната албанска општина Химара, Фреди Белери, кој беше предложен за европратеник од владејачката партија Нова демократија во Грција, доби место во Европскиот парламент, јавува Euronews Албанија. Според податоците […]

Балкан

„Српскиот народ отсекогаш бил на вистинската страна на историјата“- Прв сесрпски собор: Ова е целосниот текст на Декларацијата!

Владите на Србија и Република Српска на првиот сесрпски парламент насловен „Еден народ, еден парламент – Србија и Српска“ ја усвоија нацрт-декларацијата за заштита на националните и политичките права и […]