Балкан

Балкан

До 14 јуни 2020 година забрана за летови од Македонија кон Грција и обратно

Грчката Агенција за цивилно воздухопловство преку издадените нови упатства за воздушниот сообраќај, најави продолжување на мерката за привремена забрана за летови од и кон Грција за седум земји, меѓу кои […]

Балкан

Повеќе нема дилема: Грција пресече, од 1-ви сме отворени за странските туристи!

За месец и половина, односно на 1 јули, според изјавите на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и државниот министер Јоргос Герапетритис, Грција ќе биде подготвена да прими странски туристи, секако доколку […]

Балкан

Заборавете на одмор во Грција: Хрватска ги отвори плажите, но ова се правилата доколку сакате да летувате таму

Хрватскиот завод за јавно здравје (ХЗЈЗ) објави препораки за пливање во морските и копнените површински води за време на епидемијата, и за пливањето во базени и водни паркови, при што […]

Балкан

Словенија: се укинува задолжителниот карантин од 14 дена!

Словенија: се укинува задолжителниот карантин од 14 дена! Словенците и како и патниците од другите држави членки на Европската унија нема повеќе да одат во 14-дневен карантин по влезот во […]

Балкан

Србија: Бесплатно тестирање за КОРОНАВИРУСОТ за студентите и малолетниците

Србија: Бесплатно тестирање за КОРОНАВИРУСОТ за студентите и малолетниците Во Србија за студентите и за малолетниците тестирањето на коронавирус ќе биде бесплатно, кога ќе сакаат да патуваат во странство или […]

Балкан

Словенија ја укинува обврската за задолжителна дезинфекција на станбените објекти

Словенечката Влада ја укинува обврската за задолжителна дезинфекција на внатрешноста на сите станбени објекти во земјата. Премиерт Јанез Јанша на социјалните мрежи напиша дека Владата ќе излезе во пресрет на […]

Балкан

Словенија ги отвори аеродромите

По повеќе од два месеца Словенија повторно ги отвори меѓународните аеродроми. На аеродромите во Љубљана, Марибор и Порторож од утрово се дозволени интернационални летови од земјите членки на Европската унија, […]

Балкан

БиХ со протестна нота поради македонската марка со мапа на НДХ

Министерството за надворешни работи на БиХ упати во саботата протестна нота до амбасадата на Македонија во Сараево, поради тоа што македонската државна поштенска компанија објави поштенска марка со картата на […]

Балкан

Цената на лежалките ќе достигне и до 120 евра – на кои плажи во Црна Гора ќе биде најскапо

Црна Гора најави дека капалиштата ќе бидат отворени од 18 мај. Туристите ќе имаат многу поголема удобност затоа што плажите нема да бидат пренатрупани, бидејќи мора да се почитува задолжителното […]

Балкан

Се полнат плажите во Грција

Убавото време во текот на викендот, во комбинација со релативно високите температури и кревањето на рестриктивните мерки „Ковид-19“, натера многу Атињани да дојдат на неколку плажи во Атика. Иако имало […]