Балкан

Балкан

„Самоопределување“ ја „продава“ куќата на Хашим Тачи

  На овој начин движењето протестира поради продажбата на јавните претпријатија Пошти и Телеком на Косово, Дистрибуцијата на Косовската електроенергетска корпорација, комбинатот „Трепча“ и други јавни институции.   Сумата од […]

Балкан

Украдени моштите на Александар Невски и 13 светци од 13 век

Моштите на 13 светци, вклучувајќи ги и оние на националниот херој принцот Александар Невски, украдени се од црква во Санкт Петерсбург, соопштија локалните власти во средата, пренесе „РИАНовости“. Вработен во […]

Балкан

Романскиот парламент го прифати враќањето на претседателот на должноста

Романскиот парламент во понеделникот ја прифати одлуката на судот суспендираниот претседател Трајан Басеску да се врати на функцијата, со што заврши политичката криза која предизвика Европската унија и негативните реакции […]

Балкан

Бугарија инсталира трет реактор во Козлодуј

Компанијата за нуклеарна енергија Вестингхаус електроникс ќе направи студија за изводливост за инсталирање на дополнителен реактор во бугарската нуклеарна централа Козлодуј. Според договорот постигнат во понеделник, Вестингхаус студијата ќе ја […]

Балкан

Николиќ:Сон на секој сериозен политичар е ЕУ, но не по секоја цена

Желбата за влез во Европската унија(ЕУ) е сон на секој сериозен политичар во Србија, но не по секоја цена, изјави во понеделник српскиот претседател Томислав Николиќ во разговор со известувачот […]

Балкан

Словенија:Забранети комерцијалните летови со балони

Јавната агенција на Словенија за цивилен авионски сообраќај ги забрани сите комерцијални летови со балони. Забраната уследи по несреќата од минатиот четврток во близина на Љубљана, во која загинаа три […]

Балкан

Запленет хероин во Драч

Албанската полиција во петок вечер заплени осум килограми хероин во пристаништето Драч, при што биле приведени три албански државјанки, јави дописникот на Макфакс. Хероинот бил пронајден во автомобил со албански […]

Балкан

Расистичкото насилство во Грција ги загрижи УНХЦР

  Високиот комесар на ОН за бегалци изрази загриженост од засилувањето на расистичките напади во Грција и побара од Владата да преземе адекватни мерки. Влошувањето на ситуацијата со расистички напади […]

Балкан

Во Србија наскоро 3.000 луѓе без работа во државната управа

Овие работници во српското министерството за земјоделство, инаку беа распоредени на советодавни функции во времето на претходниот министер Душан Петровиќ, пишува во четвртокот белградскиот дневен весник Вечерње новости. Членовите на […]

Балкан

S&P го измени долгорочната кредитен рејтинг на Групацијата Триглав од А на А-

Агенцијата за кредитен рејтинг Standard & Poor's (S&P) ја намали долгорочната кредитна способност на Групацијата Триглав, вклучувајќи ја и Заваровалница Триглав и Позаваровалница Триглав Ре, за едно ниво, на „А-“. […]