Балкан

Балкан

Словенија: Пад на БДП од 3,2 отсто во вториот квартал

Словенечкиот бруто домашен производ (БДП) во вториот квартал годинава реално се намали за 3,2 отсто на годишно ниво, објави во петокот словенечкиот завод за статистика. Во однос на претходното тромесечје, […]

Балкан

Независноста на Косово е неповратна

Претседателот на Албанија, Бујар Нишани, изјави во Приштина дека независноста на Косово е неповратна и дека дијалогот е најефикасен начин за решавање на проблемите. Нишани по средбата со претседателката на […]

Балкан

„Самоопределување“ ја „продава“ куќата на Хашим Тачи

  На овој начин движењето протестира поради продажбата на јавните претпријатија Пошти и Телеком на Косово, Дистрибуцијата на Косовската електроенергетска корпорација, комбинатот „Трепча“ и други јавни институции.   Сумата од […]

Балкан

Украдени моштите на Александар Невски и 13 светци од 13 век

Моштите на 13 светци, вклучувајќи ги и оние на националниот херој принцот Александар Невски, украдени се од црква во Санкт Петерсбург, соопштија локалните власти во средата, пренесе „РИАНовости“. Вработен во […]

Балкан

Романскиот парламент го прифати враќањето на претседателот на должноста

Романскиот парламент во понеделникот ја прифати одлуката на судот суспендираниот претседател Трајан Басеску да се врати на функцијата, со што заврши политичката криза која предизвика Европската унија и негативните реакции […]

Балкан

Бугарија инсталира трет реактор во Козлодуј

Компанијата за нуклеарна енергија Вестингхаус електроникс ќе направи студија за изводливост за инсталирање на дополнителен реактор во бугарската нуклеарна централа Козлодуј. Според договорот постигнат во понеделник, Вестингхаус студијата ќе ја […]