Вести

Вести

Италијански тинејџер ги нахранил крадците пред да повика карабинери

Италијанец на 16 години фатил тројца Мароканци како му го ограбуваат дома и ги поканил на вечера, а потоа ги повикал карабинерите да ги уапсат. Инцидентот се случи во Есте, […]

Вести

Кралското семејство ги замоли медиумите да не ја објавуваат сликата на разголениот принц (ФОТО)

    Канцеларијата на принцот од Велс, Кларенс хаус им се обрати на британските медиуми со молба да не се објавуваат скандалозните фотографии на принцот Хари, објавени во средата американскиот […]

Вести

Јункер: продолжувaњето на помошта за Грција зависи од оцените на „тројката“ Атина

Продолжувањето на програмата за намалување на буџетскиот дефицит на Грција и можното доделување на дополнителна помош на оваа земја ќе зависи од извештајот на „тројката” на доверителите – ЕУ, ЕЦБ […]

Вести

Русија ги отфрла критиките за случајот Pussy Riots

Русија ги осуди критиките што доаѓаат од Запад за судењето и пресудата за трите припаднички на панк групата Pussy Riots, нарекувајќи ги политички мотивираи со елементи на „судирот на цивилизациите“. Трите […]

Вести

Убиени војник и полицаец, а тројца полицајци ранети во Дагестан Махачкала

Тројца полицајци се ранети а еден војник е убиен во напад на неидентификувани вооружени лица на контролен пункт во Цунтинскиот регион на кавкаската руска република Дагестан, соопштија локалните власти. Инцидентот […]

Вести

Европски ден на сеќавање на жртвите на тоталитарните режими

Денешниот ден се одбележува во повеќето земји особено во Европската унија, по препораката на Европскиот парламент со цел заедничко соочување со историјата, а со тоа и со цел за помирување […]

Вести

Кампањата на Ромни финансиски далеку ја надмина на Обама

Републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни кон крајот на јули располагала со 60 милиони долари повеќе отколку актуелниот американски претседател Барак Обама за изборната кампања, покажуваат податоците објавени во вторникот. Според […]