Вести

Вести

Северна Кореја предупредува на нуклеарна опасност

Северна Кроеја смета дека американската политика кон неа го направила корејскиот полуостров најопасно место на планетата  а една искра може да доведе до нуклеарна војна, изјави висок претставник во неговиот […]

Вести

Ограбен познатиот турски актер Халит Ергенч

Познатата турска ѕвезда, Халит Ергнеч, кој на нашата публика и е најдобро познат како Онур од серијата Шехерезада, беше ограбен во Љубљана. Имено, додека Халит со   својата сопруга пазарувал во една […]

Вести

Денешните парламентарни избори судбоносни за Грузија

Денешните парламентарни избори во Грузија ќе ја одредат судбината на земјата и ќе покажат дали поранешната советска република ќе ги задржи тесните врски со Западот или ќе се сврти кон […]

Вести

Продадени на аукција пиштолите на Бони и Клајд

  Пиштол и револвер од макрата „Colt“ коишто припаѓале на најпознатата двојака америакни гангстри Бони и Клајд, беа понудени на наддавање и достигнаа цена од околу половина милион долари. Двата […]

Вести

Бунтовниците убија повеќе од 17 жители на сириско село во Холмс

Најмалку 17 луѓе се убиени во неделата наутро, во „масакрот изведен од терористите“, во селото Ал-Хејдари, во близина на градот Ал-Кусаир, во провинцијата Хомс, јави државниот телевизиски канал Surya. „Вооружени […]

Вести

Шестмина загинати при пад на авион во Австрија

Шест лица загинаа, а две други се повредени денеска при уривање на мал туристички авион во австриската покраина Тирол, соопшти локалната полиција. Авионот од типот „Цесна“ летал од аеродромот во Инсбрук […]

Вести

Предизборен молк во Грузија

Со митинзи на опозициската коалиција „Грузиски сон“ (КО) во двата најголеми града во Грузија, Тбилиси и Кутаиси, синоќа официјално заврши кампањата за утрешните парламентарни избори во оваа поранешна советска република. Од […]