Вести

Вести

Десетина Авганистанци загинаа во воздушен напад на НАТО

Тринаесет Авганистанци, повеќето цивил од кои жени и деца се убиени во воздушен напад на Меѓународните сили за помош за безбедност (ИСАФ) во Авганистан во источната покраина Кунар, јавува авганистанската […]

Вести

На трпезите низ Европа завршуваат 9.000 шведски коњи

Надлежните во Шведска планираат да испитаат зошто секоја година од нивната земја снемува околу 9.000 коњи, за што експертите се сомневаат дека завршуваат во фабриките за храна на континентот.Истражувањето направено […]

Вести

Обама го стави акцентот на економијата во говорот во Конгресот

Американскиот претседател Барак Обама пред членовите на Конгресот и милионите ТВ гледачи го одржа редовниот годишен говор (State of the Union) во кој централна тема беше економијата и поттик на […]

Вести

Се урна дел од покривот на нуклеарката Чернобил, нема опасност

Дел од покривот на украинската нуклеарна централа во Чернобил се урнала ноќта кон средата поради тежината на снегот, но нема никаква опасност од радијација, јавија украинските и руските медиуми во […]

Вести

Протести поради кинеската управа во Тибет, 100 обиди за самозапалување

Канцеларијата на духовниот водач на Тибетанците Далај Лама потврди дека имало обид за самозапалување на будистички свештеник во Непал во средата кој е 100-от ваков израз за отпор од 2009 […]

Вести

Ни се заканува туберкулоза отпорна на сите лекови

Медицински стручњаци предупредија дека во Јужна Африка се откриени соеви туберкулоза кои се потполно отпорни на најсилните лекови, со што станува речиси неизлечива.Предупредуваат дека, ако не се преземе нешто итно, […]

Вести

Кабул ја поздрави одлуката за повлекувањето на американските војници

Авганистанската влада ја поздрави во средата одлуката на американскиот претседател Барка Обама да повлече 34 илјади војници од земјата во текот на 2013 година, во рамките на целосното американско повлекување […]

Вести

Поранешниот полицаец убиец загинал во пресметка со полицијата

Поранешниот полицаец од Лос Анѓелес, Кристофер Донер, осомничен за смртта на четири лица, загинал во пресметка со полицијата на планината Биг Бер, во близина на Лос Анѓелес.Портпаролот на шерифот за […]