Вести

Вести

Земјотрес во Италија, старец починал од страв

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го погоди ноќеска јужниот дел на Италија, поради што била евакуирана болницата во местото Мормано, а некои згради биле оштетени, јавуваат […]

Вести

Ураганот Сенди зеде 21 жртва на Бахамите

Ослабениот ураган „Сенди“ ги погоди централни Бахами во четврток попладне со силни ветрови и обилни дождови, откако ги помина Бахамите каде остави 21 мртви. Државните медиуми на Куба јавија дека […]

Вести

Ромни во минимално водство пред Обама

Републиканскиот кандидат Мит Ромни премина во минимално водство пред американскиот претседател и кандидат на демократите Барак Обама во дневната анкета на Reuters и Ipsos објавена во средата по локално време, […]

Вести

Папата прогласи седум нови светци, меѓу нив и првата Индијанка

Папата Бенедикт Шеснаесетти во неделата прогласи седум нови светци на Католичката црква, од кои двајца се од регионот н САД, а меѓу нив и првата Индијанка која е прогласена света. […]

Вести

Во борбите во Бани Валид убиен синот на Гадафи

Синот на поранешниот либиски водач Моамер ел-Гадафи, Хамис, бил убиен во борбите меѓу владините сили и групите на бунтовниците приврзани на Гадафи во градот Бани Валид, пишуваат во неделата египетските […]

Вести

Иран го осуди нападот во Бејрут, го обвинува Израел

Иран во саботата го осуди нападот во кој загина шефот на разузнавачките служби на либанската полиција во главниот град Бејрут. Либан, обвинувајќи го Израел дека стои зад нападите коишто либанската […]