Вести

Вести

Папата прогласи седум нови светци, меѓу нив и првата Индијанка

Папата Бенедикт Шеснаесетти во неделата прогласи седум нови светци на Католичката црква, од кои двајца се од регионот н САД, а меѓу нив и првата Индијанка која е прогласена света. […]

Вести

Во борбите во Бани Валид убиен синот на Гадафи

Синот на поранешниот либиски водач Моамер ел-Гадафи, Хамис, бил убиен во борбите меѓу владините сили и групите на бунтовниците приврзани на Гадафи во градот Бани Валид, пишуваат во неделата египетските […]

Вести

Иран го осуди нападот во Бејрут, го обвинува Израел

Иран во саботата го осуди нападот во кој загина шефот на разузнавачките служби на либанската полиција во главниот град Бејрут. Либан, обвинувајќи го Израел дека стои зад нападите коишто либанската […]

Вести

Деловен човек барал мито од 60 милиони евра

 Деловен човек кој барал пари за да влијае врз европски закон, што резултираше со оставката на еврокомесарот за здравје, барал 60 милиони евра мито, соопшти во петокот шведската тутунска компанија […]

Вести

Во експлозија убиени 19 сватови во Авганистан, и 11 фудбалери

Во експлозија на бомба подметната крај пат, убиени се најмалку 19 лица, меѓу кои жени и деца, а ранети се најмалку 14, соопшти локалната полиција. Бомбата била подметната во покраината […]

Вести

Путин и Медведев ќе работат од дома

Рускиот претседател Владимир Путин и премиерот Дмитри Медведев соопштија дека ќе работат од дома за да се намалат сообраќајните издувни гасови од возилата кои го следат. Возачите од неодамна почнаа […]