Вести

Вести

Принцот Хари се враќа во Авганистан да ја продолжи обуката на воен пилот

Британскиот принц Хари пристигна во Авганистан, каде што ќе мине четиримесечна обука на пилот на хеликоптер на Кралските воздухопловни сили, објави во петокот британското министерство за одбрана. Принцот пристигна во […]

Вести

Нил Армстрон ќе биде погребан во море

Телото на славниот американски астронаут Нил Армстронг , првиот човек што стапна на Месечината, ќе биде положено во морето, објави портпаролот на неговото семејство Рик Милер. Нил Армстронг кој почина […]

Вести

Унгарскиот премиер ги одби условите на ММФ за финансиска помош

Унгарија нема да ја прифати помошта на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Европската унија, под условите кои тие институции ги поставија, изјави во четвртокот унгарскиот премиер Виктор Орбан, оставајќи сепак […]

Вести

Околу 17 милиони американци имаат недостиг од храна

Бројот на сиромашни Американци кои чувствуваат недостиг од храна се зголемил минатата година за 800 илјади во однос на претходната 2010 година и достигнал бројка од речиси 17 милиони, објави […]

Вести

Идентификувана една од жртвите во масакрот во Франција

Британската полиција го идентификуваше, мажот од британското семејство чии членови беа убиени вчера во источна Франција. Станува збор за педесетгодишниот Саад ал Хили роден е во Ирак, а со семејството […]

Вести

Путин: Панкерките направија хаос, државата мора да ги штити верниците

  Рускиот претседател Владимир Путин нема да се меша во случајот со панкерската група „Пуси Рајот“, но изјави дека државата требало и претходно да обрне внимание на нејзините скандалозни акции […]

Вести

Путин подготвен за соработка со секој американски претседател

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е подготвен со секој американски претседател и покрај изјавите на републиканскиот кандидат Мит Ромни, што во руската јавност беа оценети како недозволиво. „Ќе можам“, […]

Вести

САД и го врати на Турција накитот од Троја

САД на Турција и’ го вратија накитот пронајден во археолошкото наоѓалиште на древната Троја, украден кон крајот на XIX век, објави во средата министерот за култура Ертугрул Ѓунај. Дваесет ичетири […]