Вести

Вести

САД НАЈАВИЈА ДОПОЛНИТЕЛНА ПОМОШ ВО ОРУЖЈЕ ЗА УКРАИНА ВО ВРЕДНОСТ ОД 1,1 МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ

САД денеска најавија нов пакет оружје и воена опрема за зајакнување на оружените сили на Украина во вредност од 1,1 милијарда долари. Пакетот вклучува ракетни системи „Химарс“, системи за уништување […]

Вести

НЕШТО СЕ СЛУЧУВА! Американската амбасада во Москва ги повика Американците „веднаш“ да ја напуштат Русија.

Амбасадата на САД во Москва издаде безбедносна тревога и ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија. Како што пренесува Гардијан, во соопштението на својата веб-страница, амбасадата предупреди дека […]

Вести

Мистериозни дронови забележани пред експлозиите на Северен тек: „Нападите може да се повторат…“

Се наоѓаме во ситуација кога нашата важна инфраструктура станува потенцијална цел. Германија е земја која знае да се брани, а Европа е континент кој знае како да ја заштити својата […]

Вести

УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЕН БЕСНА ЗА СЕВЕРНИОТ ТЕК: „Ова е напад врз ЕУ и ќе имаме најсилен можен одговор“

Шефот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека истекувањето на гасоводот „Северен тек“ е предизвикано од саботажа и најави „најсилен можен одговор“ доколку биде нападната активната европска […]

Вести

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА ЕНЕРГЕТСКАТА ВОЈНА? По „Северен тек“ на ред дојде Данска „Намерно е направено“

Данската премиерка Метер Фредериксен денеска изјави дека нејзината влада смета дека истекувањето на гас од дански остров во Балтичкото Море е „намерна акција“. На прашањето дали станува збор за напад […]

Балкан Вести

ТРАГЕДИЈА! ГРОМ УБИ ТРИ ЛИЦА ВО ЦЕНТАРОТ НА СОФИЈА: Повеќе од 800 удари за помалку од еден час, жртвите загинаа во парк!

Три лица загинаа вчера кога гром удри во мал парк во центарот на Софија, а уште еден маж е пренесен во болница во критична состојба, соопшти МВР. Мажот кој е […]

Вести

РЕЗУЛТАТИ ОД „РЕФЕРЕНДУМИТЕ“: Дури 93,11 „ЗА“ обединување на Запорожје со Русија!

Врз основа на прелиминарните резултати, 93,11 отсто од жителите го поддржаа обединувањето на областа Запорожје со Русија, објави регионалната изборна комисија. Во градот Мелитопол 96,78 отсто гласале за анексија, а […]

Вести

ПОЛСКА И БУГАРИЈА ГИ ПОВИКАА ГРАЃАНИТЕ ИТНО ДА ЈА НАПУШТАТ РУСИЈА: Наскоро можеби нема да можете да се евакуирате!

Владите на Полска и Бугарија ги повикуваат своите граѓани кои се уште се во Русија веднаш да ја напуштат земјата. Како што пренесува Гардијан, можно е поканата да е испратена […]