Вести

Вести

Републиканците го номинираа Мит Ромни за претседателски кандидат

Американската Републиканска партија во вторник навечер на партиската национална конвенција во Тампа на Флорида и формално го номинираше Мит Ромни за свој претседателски кандидат кој на 6-ти ноември ќе ми […]

Вести

Во Варшава пронајдена огромна неексплодирана бомба, евакуирани околу 3.000 луѓе

На местото каде што се гради метро во центарот на Варшава вчера е пронајдена неексплодирана бомба од Втората светска војна, тешка околу два тона. Бомбата е пронајдена од градежните работници […]

Вести

Париз и Берлин формираа кризна група за еврозоната

Франција и Германија ќе формираат работна група за кризата во еврозоната, најавија министрите за финансии, Пјер Московиси, односно Влфганг Шојбле во Берлин во понеделникот, неколку дена откако лидерите на двете […]

Вести

Франција ќе признае влада на сириската опозиција

Францускиот претседател Франсоа Оланд ја повикува сириската опозиција да формира преодна влада и изјави дека е подготвен да ја признае, заканувајќи се дека доколку власта во Дамаск употреби хемиско оружје, […]

Вести

Симболично отворена конвенцијата на американските републиканци

Националната конвенција на Републиканската партија на којашто Мит Ромни и официјално ќе стане партиски кандидат за американските претседателски избори во ноември, во понеделникот накусо симболично беше отворена и веднаш потоа […]

Вести

Клуни главна ѕвезда на женевскиот прием за кампањата на Обама

Актерот Џорџ Клуни во понеделникот во швајцарскиот град Женева беше главната ѕвезда на најголемиот прием на демократите организиран во странство за собирање донации за новата претседателска кампања на Барак Обама. […]

Вести

Самозапалување на уште двајца Тибетанци во Кина

Двајца Тибетанци се одлучиле за самозапалување во југозападна Кина во знак на протест против репресијата во кинеските тибетски области, објавија во вторникот организациите за заштита на Тибетанците. Станува збор за […]

Вести

Поранешен бразилски сенатор, ќе врати 234 милиони долари на државата!

Поранешниот бразилски сенатор Луис Естевао, кој во 2000 година го загуби местото во парламентот поради обвиненија за корупција, вети дека ќе врати на државата 234 милиони долари.  Според постигнатиот договор […]

Вести

Жените од опозицијата во Того со секс штрајк сакаат да го соборат претседателот

  Женското крило на организацијата за заштита на граѓанските права, која се бори за соборување од власта на претседателот на Того, ги повика жените од оваа земја на еднонеделен секс […]

Вести

Британија ги повлече заканите за упад во амбасадата на Еквадор

Велика Британија ја повлече заканата за упад во еквадорската амбасада во Лондон, за да го уапси основачот на WikiLeaks, Џулијан Асанж, каде тој се засолни, изјави еквадорскиот претседател Рафаел Кореа. […]