Вести

Вести

Северна Кореја предупредува на нуклеарна опасност

Северна Кроеја смета дека американската политика кон неа го направила корејскиот полуостров најопасно место на планетата  а една искра може да доведе до нуклеарна војна, изјави висок претставник во неговиот […]

Вести

Ограбен познатиот турски актер Халит Ергенч

Познатата турска ѕвезда, Халит Ергнеч, кој на нашата публика и е најдобро познат како Онур од серијата Шехерезада, беше ограбен во Љубљана. Имено, додека Халит со   својата сопруга пазарувал во една […]

Вести

Денешните парламентарни избори судбоносни за Грузија

Денешните парламентарни избори во Грузија ќе ја одредат судбината на земјата и ќе покажат дали поранешната советска република ќе ги задржи тесните врски со Западот или ќе се сврти кон […]

Вести

Продадени на аукција пиштолите на Бони и Клајд

  Пиштол и револвер од макрата „Colt“ коишто припаѓале на најпознатата двојака америакни гангстри Бони и Клајд, беа понудени на наддавање и достигнаа цена од околу половина милион долари. Двата […]

Вести

Бунтовниците убија повеќе од 17 жители на сириско село во Холмс

Најмалку 17 луѓе се убиени во неделата наутро, во „масакрот изведен од терористите“, во селото Ал-Хејдари, во близина на градот Ал-Кусаир, во провинцијата Хомс, јави државниот телевизиски канал Surya. „Вооружени […]

Вести

Шестмина загинати при пад на авион во Австрија

Шест лица загинаа, а две други се повредени денеска при уривање на мал туристички авион во австриската покраина Тирол, соопшти локалната полиција. Авионот од типот „Цесна“ летал од аеродромот во Инсбрук […]

Вести

Предизборен молк во Грузија

Со митинзи на опозициската коалиција „Грузиски сон“ (КО) во двата најголеми града во Грузија, Тбилиси и Кутаиси, синоќа официјално заврши кампањата за утрешните парламентарни избори во оваа поранешна советска република. Од […]

Вести

Оставка на шефот на обезбедувањето на чешкиот претседател поради нападот со пластичен пиштол

Шефот на Одделот за обезбедување на чешкиот претседател, Јиржи Скленка синоќа поднесе оставка, поради завчерашниот инцидент во кој со пластични дијаболи беше пукано врз шефот на државата Вацлав Клаус. Скленка во […]

Вести

Мит Ромни се откажува од 47% од Американците за кои смета дека се „жртви“

Предизборната кампања во САД продолжува. Вирџинија е една од сојузните  држава која може да биде пресудна. Американскиот претседател Барак Обама и републиканскиот предизвикувач Мит Ромни ги вкрстија копјата во сојузната […]

Вести

Над 65 настрадани во тајфунот што ја погоди Јапонија

Бројот настрадани во тајфунот Џелават што го погоди јужниот дел на Јапонија, се зголеми на 65, а оштетени се повеќе од 331 илјади домови, јавува јапонската телевизија NHK. Според Националната […]

Вести

Војската на САД го прогласи Асанж за непријател на Америка

  Американската војска го прогласи основачот на WikiLeaks, Џулијан Асанж за непријател на државата, поради неодамна објавените документи на разузнавачката служба на американското воено воздухопловство, пренесуваат австралиските медиуми. Секој припадник […]