Вести

Вести

Сириските бунтовници возвратија на воздушните напади

Сириската вооружена опозиција во саботата во источниот дел од земјата заземала пункт на противвоздушната одбрана и нападнале воен аеродром, возвраќајќи на воздушните напади на леталата на воздушните сили на регуларната […]

Вести

Силен земјотрес го погоди Гренланд

Земјотрес со магнитуда од 6,6 степени го погоди источниот брег на Гренланд во четврток, објави Американскиот геолошки институт. Епицентарот на потресот, кој според првите информации бил со магнитуда од 7 […]

Вести

Милијардерка знаела кој го убил шведскиот премиер Олоф Палме?!

  Неодамна починатата сопруга на сопственикот на Тетрапак, Ева Раусинг тврдела дека знае кој го убил шведскиот премиер Олоф Палме. Раусинг, која почина минатиот месец, овие тврдења ги изнела во […]

Вести

Копија од бразилската статуа на Христос поставена во Париз

Париската копија на скулптурата, чиј автор е Одилон Лима, е направена во сооднос еден спроти десет во однос на оригиналот: нејзината височина изнесува  3,8 метри, а растојанието на рацете – […]

Вести

Републиканците го номинираа Мит Ромни за претседателски кандидат

Американската Републиканска партија во вторник навечер на партиската национална конвенција во Тампа на Флорида и формално го номинираше Мит Ромни за свој претседателски кандидат кој на 6-ти ноември ќе ми […]