Вести

Вести

Папата прогласи седум нови светци, меѓу нив и првата Индијанка

Папата Бенедикт Шеснаесетти во неделата прогласи седум нови светци на Католичката црква, од кои двајца се од регионот н САД, а меѓу нив и првата Индијанка која е прогласена света. […]

Вести

Во борбите во Бани Валид убиен синот на Гадафи

Синот на поранешниот либиски водач Моамер ел-Гадафи, Хамис, бил убиен во борбите меѓу владините сили и групите на бунтовниците приврзани на Гадафи во градот Бани Валид, пишуваат во неделата египетските […]

Вести

Над Шведска доаѓа „крвав“ дожд

Редок метеоролошки феномен на „крвав дожд“ ќе биде забележан за време на викендов во делови на Шведска, јави во саботата шведскиот онлајн весник Local, повикувајќи се на локалните метеоролозите. Со […]

Вести

Иран го осуди нападот во Бејрут, го обвинува Израел

Иран во саботата го осуди нападот во кој загина шефот на разузнавачките служби на либанската полиција во главниот град Бејрут. Либан, обвинувајќи го Израел дека стои зад нападите коишто либанската […]

Вести

Деловен човек барал мито од 60 милиони евра

 Деловен човек кој барал пари за да влијае врз европски закон, што резултираше со оставката на еврокомесарот за здравје, барал 60 милиони евра мито, соопшти во петокот шведската тутунска компанија […]

Вести

Во експлозија убиени 19 сватови во Авганистан, и 11 фудбалери

Во експлозија на бомба подметната крај пат, убиени се најмалку 19 лица, меѓу кои жени и деца, а ранети се најмалку 14, соопшти локалната полиција. Бомбата била подметната во покраината […]

Вести

Путин и Медведев ќе работат од дома

Рускиот претседател Владимир Путин и премиерот Дмитри Медведев соопштија дека ќе работат од дома за да се намалат сообраќајните издувни гасови од возилата кои го следат. Возачите од неодамна почнаа […]

Вести

Папата ја поддржа Руската православна црква во осудата на Пуси Рајот

Папата Бенедикт XVI се согласува со Руската православна црква по прашањето на нивната проценка на настапот на младите панкерки Пуси Рајот во московската катедрала. Папата ова го изјавил за време […]

Вести

Уругвај го озакони абортусот

Уругвајскиот конгрес во средата со тесно мнозинство гласаше за легализација на абортусот во првите 12 седмици од бременоста, што е реткост за мнозинската Латинска Америка. Уругвајскиот Сенат гласаше со 17 […]

Вести

Најмалку 19 мртви во епидемија на менингитис во САД

Најмалку 19 луѓе починаа во САД од епидемија на габичен менингитис, предизвикан од контаминирани стероиди, а има уште 247 регистрирани случаи во 15 сојузни држави, објавија во среда навечер американските […]