Вести

Вести

Еден убиен и еден ранет на говорот на новата премиерка на Квебек

Едно лице е убиено и едно рането ноќта кон средата по македонско време во пукотници во текот на говорот на новата премиерка на франкофонската канадска покраина Квебек, Полин Мароа откако […]

Вести

Moody’s ја намали прогнозата за рејтингот на ЕУ

Рејтинг агенцијата Moody's ја намали прогнозата за рејтинг на Европската унија од стабилна на негативна, предупредувајќи дека би можела да го снижи нејзиниот врвен рејтинг, ако претходно ги намали рејтинзите […]

Вести

Обама во обиколка на местата погодени од „Исак“

Американскиот претседател Барак Обама во понеделникот вети помош за погодените од ураганот „Исак“ откако ја посети поплавената зона во Луизијана, прекинувајќи ја на неколку часа својата изборна кампања за да […]

Вести

Израелски новинар осуден на 4 месеци општествено полезна работа

Судот во израелскиот главен град Тел Авив во понеделникот го осуди новинарот на дневниот весник Haaretz, Ури Блау на четири месеци општествено полезна работа поради илегално поседување доверливи документи. Според […]

Вести

Во насилство во Белфаст повреденио 47 полицајци

Вкупно 47 северноирски полицајци беа повредени во неделата во насилство помеѓу верските заедници во Белфаст, за време на парадата на републиканските приврзеници, објави полицијата  во понеделникот. Лојалистичките припадници на протестантската […]

Вести

Книга сведоштво за убиството на Осама бин Ладен

Пензионираниот припадник на специјалната единица на американската армија – Фоки, Мет Бисонет, во книгата „No Easy Day” опишува до детали како ланскиот мај го убил лидерот на глобалната терористичка организација […]

Вести

Бројот на жртвите од ураганот Исак во САД се зголеми на седум Вашингтон

Бројот на жртвите од ураганот Исак, која оваа седмица погоди голем број американски сојузни држави се зголеми на седум лица, јавија американските медиуми. Претходно оваа седмица, атлантската тропска бура Исак, […]

Вести

Разузнавачката служба потрошила 800.000 долари за Бонд забава

  Веста дека шведската разузнавачка служба организирала раскошна забава во стилот на Џејмс Бонд ја посрамоти владата во земјата, чија репутација како пример за правичност беше извалкана од низа скандали […]

Вести

Сириските бунтовници возвратија на воздушните напади

Сириската вооружена опозиција во саботата во источниот дел од земјата заземала пункт на противвоздушната одбрана и нападнале воен аеродром, возвраќајќи на воздушните напади на леталата на воздушните сили на регуларната […]