Вести

Вести

Британија го предаде Абу Хамза на САД

Велика Британија во петокот навечер го предаде на САД исламскиот радикал Абу Намза ал-Масри, откако тој ја загуби осумгодишната борба со британското правосудство да го избегне предавањето.    Египќанецот Абу […]

Вести

Со јагоди затруени 11 илјади деца во Германија

Најмасовното труење со храна во Германија, поради кое 11 илјади деца од училишна возраст чувствувале мачнини како пролив и повраќање, најверојатно е предизвикано од консумирање смрзнати јагоди, објавија тамошните власти.  […]

Вести

Шпанската полиција спречи масакр на Универзитетот Мајорка

Шпанската полиција соопшти дека во четвртокот уапсила момче коешто планирало масивен бомбашки напад на Универзитетот Мајорка. Во градот Палма де Мајорка е уапсено 21-годишно момче кое преку интернет нарачало 140 […]

Вести

Обама го враќа ударот по поразот во тв дебатата

Ден по лошиот настап во телевизискиот дуел, американскиот претседател Барак Обама го возврати ударот на својот републикански противкандидат Мит Ромни, а неговиот изборен штаб најави дека ќе го научи урокот […]

Вести

Конфискувани 3.75 милиони дози фалсификувани лекови продавани преку Интернет

Полициите заедно со царинските служби од сто земји,  во заедничка операција конфискуваат рекордна количина од 3.75 милиони дози на фалсификувани лекови со вредност од  10.5 милиони долари. Лековите биле продавани […]

Вести

Владата на Турција доби мандат за воени операции во Сирија

Турскиот парламент во четвртокот на затворена седница и’ дозволи на владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган едногодишен мандат за прекугранични воени операции, вклучувајќи и во однос на Сирија, јавуваат локалните […]

Вести

Турција ги продолжува нападите на Сирија

Турската армија во четвртокот повторно со артилериски оган нападна цели на сириската регуларна армија во областа на Тел Абџад, десет километри во сириската територија, соопштија турски безбедносни извори. Турските артилериски […]

Вести

Ромни го обвини Обама за лошите состојби во стопанството

Во Денвер се одржа првото од трите планирани телевизиски соочувања на кандидатите за претседател на САД, Барак Обама и Мит Ромни. Кандидатот на Републиканската партија, Ромни, го обвини актуелниот претседател […]

Вести

Сирија ја гранатираше Турција, Турција веднаш возврати-на повидок нова војна

Како одговор на сириските гранати што беа испукани врз турскиот град Ака-кале на границата на Сирија, турските воени сили денес попладнево ја гранатираа Сирија. При сирискиот напад убиени биле пет […]

Вести

Најмалку 40 студенти убиени во масакрот во Нигерија

 Бројот на студенти кои се убиени во студентскиот дом во градот Муби  во североисточна Нигерија, каде непознати напаѓачи пукале во жртвите, а потоа им ги пресекле вратовите, се зголеми на […]

Вести

Асад одбил мирно решение на сирискиот конфликт

Сирискиот претседател Башар ал-Асад одби предлог на високи функционери судирот во земјата да биде решен на мирен начин, по убиството на неговите најблиски соработници во напад на бунтовниците во јули. […]

Вести

СЕ ја повика Русија повеќе да ги почитува демократијата и човековите права

Парламентарното собрание на Советот на Европа (PACE) во вторникот ја усвои „резолуцијата“ со кој од Русија бара поголемо почитување на демократијата и човековите права. Сепак, од друга страна, построгиот нацрт […]