Вести

Вести

Обама го стави акцентот на економијата во говорот во Конгресот

Американскиот претседател Барак Обама пред членовите на Конгресот и милионите ТВ гледачи го одржа редовниот годишен говор (State of the Union) во кој централна тема беше економијата и поттик на […]

Вести

Се урна дел од покривот на нуклеарката Чернобил, нема опасност

Дел од покривот на украинската нуклеарна централа во Чернобил се урнала ноќта кон средата поради тежината на снегот, но нема никаква опасност од радијација, јавија украинските и руските медиуми во […]

Вести

Протести поради кинеската управа во Тибет, 100 обиди за самозапалување

Канцеларијата на духовниот водач на Тибетанците Далај Лама потврди дека имало обид за самозапалување на будистички свештеник во Непал во средата кој е 100-от ваков израз за отпор од 2009 […]

Вести

Ни се заканува туберкулоза отпорна на сите лекови

Медицински стручњаци предупредија дека во Јужна Африка се откриени соеви туберкулоза кои се потполно отпорни на најсилните лекови, со што станува речиси неизлечива.Предупредуваат дека, ако не се преземе нешто итно, […]

Вести

Кабул ја поздрави одлуката за повлекувањето на американските војници

Авганистанската влада ја поздрави во средата одлуката на американскиот претседател Барка Обама да повлече 34 илјади војници од земјата во текот на 2013 година, во рамките на целосното американско повлекување […]

Вести

Поранешниот полицаец убиец загинал во пресметка со полицијата

Поранешниот полицаец од Лос Анѓелес, Кристофер Донер, осомничен за смртта на четири лица, загинал во пресметка со полицијата на планината Биг Бер, во близина на Лос Анѓелес.Портпаролот на шерифот за […]

Вести

Сириската опозиција тврди дека била цел на нападот на границата со Турција

Цел на експлозијата на минибусот од понеделникот на сириско-турската граница најверојатно биле цел припадници на Сирискиот национален совет (SNC), соопшти оваа опозициска групација во вторникот навечер, меѓутоа турските власти кои […]

Вести

Обама: САД ќе повлечат 34 илјади војници од Авганистан

Американскиот претседател Барак Обама, кој се очекува во вторникот навечер по македонско време да го објави повлекувањето на половина од американскиот контингент, околу 34 илјади војници, од Авганистан кон почетокот […]

Вести

Либија бара техничка помош за надзор на границите

Либиската влада во вторникот, на меѓународната конференција во Париз, од меѓународната заедница побра „техничка поддршка“ во областа на безбедноста, особено за обезбедувањето на нејзината шест километри долга граница.„Потребна ни е […]

Вести

Францускиот обвинител бара казна од 750 илјади евра за Total

Париските обвинители побараа од кривичниот суд во вторникот француската компанија за енергетика „Total“ да биде казнета со 750 илјади евра за подмитување на странски агенти во текот на „програмата нафта […]

Вести

Американскиот претседател Обама ќе издаде декрет за стандардите за заштита од сајбер напади

Очекува во средата да издаде декрет во кој ќе ја објави програма за обезбедување од сајбер заканите во во критичните инфраструктурни мрежи, пишува весникот Hill. Се претпоставува дека уредбата ќе […]

Вести

Синдикатите ги повикаа вработените во AFP на 24-часовен штрајк

Сојузот на синдикатите на Франција ги повика вработените во новинската агенција Agence France-Presse, во среда да одржат 24-часовен штрајк во знак на протест кон политиките на раководството, во врска со […]