Вести

Вести

ОН состави листа на осомничени за воени злосторства во Сирија

Идентификувани се Сиријците на раководни функции кои би можеле да бидат одговорни за воени злосторства заедно со единиците кои ги извршиле и правосудните органи треба да почнат да делуваат,објави во […]

Вести

Иран го забрани Буда, запленети статуетките

Некои исламисти не поддржуваат производство на статуи, а на нив гледаат како на начин да се промовира идол. По Барбика и ликовите од анимираната серија „Симпсонови”, иранските власти одлучија дека […]

Вести

Масовни протести против приватизацијата на болниците во Мадрид

Илјадници луѓе учествуваат на манифестација „Бел бран” во центарот на шпанската престолнина Мадрид, протестирајќи против плановите за приватизација на дел од државните болници и здравствени центри, јавува шпанската новинска агенција […]

Вести

Новинарите на BBC во 24 часовен штрајк поради заканите со откази

Новинарите на британскиот радиодифузер BBC започнаа во понеделникот веднаш по полноќ 24 часовен штрајк во знак на протест против заканите со отпуштања од работните места, што би можело да предизвика […]

Вести

Руски научници тврдат дека нашле делови од метеорот

Руски научници тврдат дека нашле делови од метеорот кој во петокот падна врз делови на Урал. Деловите од метеорот биле пронајдени околу замрзнатото езеро во Чељабинската област. Руските власти во […]

Вести

Еквадор ја слави плебисцитарната победа на претседателските избори

Еквадорците во неделата приредија нов плебисцит за претседателот Рафаел Кореа, еден од лидерите на латиноамериканската левица, избирајќи го со големо мнозинство гласови повторно на чело на државата.  Харизматичниот и популарен […]

Вести

Протестираа здравствените работници во Шпанија

Неколку илјади шпански лекари, медицински сестри и друг здравствен персонал, од кои многумина во бели мантили, протестираа во 16 градови во Шпанија. Тие веќе некое време се на протест поради […]

Вести

Во домот на Писториус најдена крвава палка за крикет

Јужноафриканската полиција во домот на параолимпиецот Оскар Писториус пронашла крвава палка за крикет, а тој е осомничен за убиство на својата девојка Рив Стинкамп.Писториус (26), во петокот беше обвинет за […]

Вести

Протести низ Шпанија поради иселување од станови

Илјадници лица протестираа во саботата во Шпанија барајќи да се донесе нов закон со кој ќе се оневозможи иселување на презадолжените сопственици уништени од економската криза кои ги иселуваат од […]

Вести

Американските борбени летала пресретнаа два авиона над местото каде одмора Обама

Американски борбени летала беа подигнати за пресретнување два авиона коишто навлегле во зоната на забранети летови во јужниот дел на Флорида, привремено воведен по повод престојот на американскиот претседател Барак […]