Вести

Вести

Израел и Турција со прв договор за оружје по замрзнувањето на односите

 Една израелска компанија испорачала на Турција воена опрема, потврдиле извори од владата во Анкара, што е првата таква зделка, оптв откако двете држави порано најблиски регионални сојузници ги замрзнаа меѓусебните […]

Вести

Хакерски напад врз Apple

Хакери ја нападнаа внатрешната мрежа на американска корпорација Apple, пренесe AFP во вторникот навечер повикувајќи се на соопштение на компанијата.„За време на нападот врз Apple беше користена програма за оштетување, […]

Вести

САД ги запознаа кинеските власти со хакерските напади

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама ги запозна највисоките функционери во владата н Кина, вклучително и воените функционери, со загриженоста поради хакериските напади кои доаѓаат од Кина, соопшти во вторникот […]

Вести

Во Париз украден дијамантски накит во вредност од 3 милиони евра

Вооружени разбојници украле накит во вредност од околу три милиона евра од продавницата на корпорацијата за дијаманти „De Beers“ во Париз во трговскиот центар Printemps-Haussmann, пренесува во средата AFP.Според полицијата, […]

Вести

Ограбувачите на аеродромот во Брисел носеле полициски униформи

Ограбувачите коишто во петокот навечер изведоа спектакуларен грабеж на меѓународниот аеродром во белгиската престолнина однесувајќи големо количество, злато, необработени дијаманти и накит, биле облечени во полициски униформи, изјави за новинарите […]

Вести

BBC се извини за емитувањето на песната „Хеј Џо“ по веста Писториус

Британскиот јавен сервис BBC искажа јавно извинување поради непримерната песна „Hey Joe“ е емитувана веднаш по веста дека јужноафриканскиот параолимпиец Оскар Писториус ја убил својата девојка Рив Стинкамп.Дигиталната радио станица […]

Вести

Оланд: И на Грција и на Европа им треба раст за излез од кризата

Францускиот претседател Франсоа Оланд ја искористи во вторникот еднодневната посета на Грција за да го повтори својот става за неопходноста од јакнењето на економскиот раст, кој мора да ја следи […]

Вести

Грабнати седум француски туристи во Камерун

Седум француски туристи од кои четири се деца, се грабнати од неидентификувана вооружена група во северен Камерун во близина на границата со Нигерија, соопштија безбедносни извори за AFP, а истото […]

Вести

Северна Кореја се заканува со „конечно уништување“ на Јужна Кореја

Северна Кореја во вторникот и се закани на Јужна Кореја со „конечно уништување“ за време на дебатата на конференцијата на Обединетите нации за разоружување.Притоа претставникот на Северна Кореја рече дека […]

Вести

Јапонија планира повторно да ја зголеми прогнозата за раст

Јапонската влада веројатно во текот на месецот ќе ја зголеми прогнозата за изгледите на економија, втор месец по ред, благодарение на подобрената лична и корпоративна потрошувачка, јавија во вторникот влијателни […]

Вести

Русија се спротиставува на изведување на сириските челници пред Хашкиот трибунал

Висок руски функционер порача во вторникот дека Москва во овој момент нема да ги поддржи повиците осомничените за воени злосторства од редовите на сириската власт да бидат предадени на постојаниот […]